
Dr hab. Alicja Chruścińska Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu jako jedyna Polka znalazła się na liście Elsevier Women in Physics 2017 - informuje UMK. Badaczkę uznano za jedną z kobiet, których osiągnięcia w dziedzinie fizyki zmieniają świat.
W prestiżowym zestawieniu kompilowanym przez jedno z największych światowych wydawnictw naukowych Elsevier, uwzględnionych zostało 45 badaczek z całego świata. Ich publikacje, uznane przez autorów zestawienia za szczególnie znaczące, zostały umieszczone w specjalnym elektronicznym wydaniu Virtual Special Issue on Women in Physics 2017.
Jak informuje UMK w przesłanym PAP komunikacie, podstawą wyróżnienia dla dr hab. Chruścińskiej z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK był napisany przez nią artykuł "On some fundamental features of optically stimulated luminescence measurements".
Jego tematem jest zjawisko optycznie stymulowanej luminescencji, które występuje powszechnie w ciałach krystalicznych nie będących metalami. Publikacja wykazuje, że efekty termiczne obserwowane wcześniej w eksperymentach i wyjaśniane za pomocą złożonych modeli zjawiska, są wynikiem udziału w procesie stymulacji drgań sieci krystalicznej i można je obserwować także dla podstawowego modelu optycznie stymulowanej luminescencji.
"Konsekwencją wprowadzenia do opisu zjawiska udziału drgań sieci krystalicznej było opracowanie nowych metod pomiaru, z których jedną w pracy przedstawiono szczegółowo" - czytamy w komunikacie.
Jak informuje UMK, optycznie stymulowana luminescencja jest szeroko wykorzystywana w dozymetrii do pomiaru dawki pochłoniętej przez osoby narażone na promieniowanie jądrowe w pracy lub w środowisku naturalnym, do obrazowania w diagnostyce medycznej (płytki PSP) oraz do określania wieku obiektów archeologicznych i geologicznych (datowanie OSL).
Dr hab. Alicja Chruścińska jest kierownikiem Zakładu Fizyki Stosowanej Instytutu Fizyki UMK. Na jej dorobek naukowy składa się 57 publikacji, z których 48 zamieszczono w czasopismach z listy filadelfijskiej, dwa patenty oraz dwa zgłoszenia patentowe.
Pełna lista nagrodzonych fizyczek dostępna jest na stronie internetowej. (PAP)
Nauka w Polsce
autor: Katarzyna Florencka
kflo/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.