Nauka dla Społeczeństwa

30.09.2022
PL EN
07.11.2017 aktualizacja 09.11.2017

Photo Ark, wystawa zdjęć zwierząt ginących, w stolicy do 16 listopada

Ostatnia szansa, by zobaczyć w Warszawie zdjęcia Joela Sartorego, autora profesjonalnych, niemal studyjnych zdjęć zwierząt z gatunków ginących. Wystawa „National Geographic Photo Ark. Największa wystawa zagrożonych gatunków” na PGE Narodowym do 16 listopada.

Na Czerwonej Liście Gatunków Ginących i Zagrożonych przygotowywanej przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody znajduje się obecnie blisko 13 tysięcy gatunków zwierząt. Fotograf Joel Sartore postanowił sporządzić profesjonalną fotograficzną dokumentację tego, jak wyglądają te wyjątkowe zwierzęta. Jego zadaniem jest podniesienie świadomości i zwrócenie uwagi na problem wymierania.

Wystawę fotografii „National Geographic Photo Ark. Największa wystawa zagrożonych gatunków” można oglądać na PGE Narodowym w Warszawie do 16 listopada. Prezentowanych jest tam wybranych 70 zdjęć z kolekcji Sartorego. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Do tej pory Sartore odwiedził ponad 40 krajów i sfotografował przedstawicieli ponad 7 000 gatunków zwierząt, wykorzystując w tym celu autorską koncepcję portretowania ich w niemalże studyjnych warunkach. Zwierzęta prezentują się więc jak prawdziwi modele - na czarnym lub białym tle. Nie zaś - jak przywykliśmy w fotografii przyrodniczej - w ich naturalnym środowisku.

Joel Sartore planuje poszerzyć swoje fotograficzne archiwum do 12 tysięcy gatunków zwierząt. By w pełni zrealizować ten projekt potrzebne będzie – według szacunków fotografa – jeszcze kolejnych 15 lat. "Za każdym razem, gdy chcemy sfotografować jakieś zwierzę, musimy odrobić pracę domową i dobrze się do tego przygotować" - mówi.

Jak poinformowano w komunikacie National Geographic, w Polsce żyje 45 gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem. Na Czerwonej Liście znajduje się między innymi 5 gatunków ssaków, 10 gatunków ptaków, 8 gatunków ryb, 7 gatunków mięczaków i 15 gatunków innych bezkręgowców.

Photo Ark to projekt obejmujący nie tylko wystawę, ale również szereg innych działań mających na celu zwrócenie uwagi na problem zagrożonych wyginięciem zwierząt. Na potrzeby projektu stworzona została strona internetowa www.photoark.pl, w mediach społecznościowych prowadzone są działania, które skupione wokół hasła #RatujmyRazem mają wspierać (również finansowo) akcje ratowania zagrożonych zwierząt.

Do tej pory wystawa prac Joela Sartore była pokazywana w Stanach Zjednoczonych, Portugalii i Włoszech. Ekspozycja na PGE Narodowym dostępna jest do 16 listopada 2017 r. - wstęp bezpłatny.

Autor: Ludwika Tomala

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022