Historia i kultura

Rok Jana Zemełki w Koninie

JanZemelka.jpg
JanZemelka.jpg

<p><strong>Rokiem Jana Zemełki, doktora medycyny i filozofii z czasów Odrodzenia</strong>, ogłoszono w Koninie (Wielkopolskie) rok 2007, w którym mija 400 lat od śmierci tej jednej z największych postaci w historii miasta &#8211; informuje rzecznik konińskiego magistratu Maciej Błaszczyk.</p>

Wśród wydarzeń zaplanowanych na rok jubileuszowy znalazł się m.in. konkurs wiedzy o Zemełce dla uczniów miejscowych szkół, sesja naukowa, rajd śladami historii z Konina do Kalisza, lekcje historii w miejskiej bibliotece. Wybity też zostanie medal pamiątkowy im. Jana Zemełki, który będzie wręczany za działalność charytatywną, społeczną i medyczną.

Według konińskich regionalistów i historyków, powołujących się na źródła archiwalne, Jan Zemełka urodził się w 1539 roku prawdopodobnie w podkonińskiej wsi Kurów, którą z czasem wchłonęło miasto. Zmarł w Koninie w grudniu 1607 roku i został pochowany w podziemiach kaplicy przy tamtejszym kościele św. Bartłomieja, którą sam ufundował. Do Konina przybył pod koniec życia z Kalisza, gdzie osiedlił się po studiach w Krakowie i włoskiej Padwie. W Kaliszu wielokrotnie był rajcą, wójtem i burmistrzem.

"Najbardziej znanym faktem związanym z Janem Zemełką jest ufundowanie przez niego dla Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie dwóch katedr: botaniki lekarskiej i anatomii. Mniej natomiast pamięta się, że doktor fundował np. stypendia dla niezamożnych młodzieńców pochodzenia plebejskiego z Kalisza, Koła i Konina” – podkreśla Błaszczyk. 

Obchody 400. rocznicy śmierci Jana Zemełki rozpoczęto w Koninie jeszcze pod koniec ubiegłego roku. Zainaugurowała je prezentacja książki Janusza Sobczyńskiego pt. "Jan Zemełka (Zemelius) z Konina" i wystawa dokumentów związanych z tą historyczną postacią.JES

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera