Komórki macierzyste z jąder

Po raz pierwszy udało się wyizolować w pełni niezróżnicowane
komórki macierzyste z dorosłych ludzkich jąder - informują
naukowcy z Niemiec na łamach czasopisma "Nature".

Wyniki tej pracy podobnie do sukcesu podobnego eksperymentu przeprowadzonego rok temu na myszach otwierają nowe możliwości otrzymywania komórek na potrzeby indywidualnej terapii.

Wcześniejsze badania wykazały, że komórki linii rozrodczej osesków oraz dorosłych myszy mają właściwości zarodkowych komórek macierzystych.

Teraz Thomas Skutella wraz z kolegami z University of TŘbingen otrzymał niezróżnicowane komórki macierzyste ze spermatogoniów z ludzkich jąder.

Naukowcy mają nadzieję, że będzie można w przyszłości izolować ludzkie dorosłe komórki macierzyste z biopsji jąder i otrzymywać z nich komórki na potrzeby terapii indywidualnych. KDO

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera