Przedwczesny wytrysk może być sprawką genów

Mężczyźni mający problemy z przedwczesnym wytryskiem mają
specyficzną odmianę genu odpowiedzialnego za działanie hormonu,
serotoniny. A to właśnie ten hormon kontroluje tempo ejakulacji.

Gen ów występuje w trzech odmianach: LL, SL i SS. Jak pokazują badania przeprowadzone przez holenderskich uczonych z Utrechtu, nosiciele pierwszej z jego odmian mają wytrysk dwa razy szybciej posiadacze pozostałych dwóch wariantów.

Uczeni zbadali 200 mężczyzn, w tym 89, którzy "od zawsze", (czyli od pierwszych kontaktów seksualnych) mieli wytrysk przedwcześnie. Aby ocenić skalę problemu podczas każdego stosunku partnerki badanych używały stopera, by zmierzyć czas pomiędzy początkiem stosunku, a ejakulacją.

Do tej pory powtarzano mężczyznom, że brak kontroli nad wytryskiem to głównie problem psychiki. Stres, brak doświadczenia, zbytnia pobudliwość, brak zaufania - lista przyczyn tego problemu, z którym może borykać się nawet ok. 30 proc. panów jest długa.

Teraz jednak przynajmniej niektórzy z nich mogą zrzucić odpowiedzialność za ten stan na swoje geny. "Te badania dotyczą tylko mężczyzn, którzy zawsze mieli przedwczesny wytrysk, od pierwszego stosunku, a nie do panów, których ten problem dotknął w późniejszym wieku" - podkreśla jednak dr Marcel Waldinger, prowadzący to badanie. SAG

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    AP: statek kosmiczny, który miał wylądować na Wenus w latach 70., w maju spadnie na Ziemię

  • Fot. Adobe Stock

    Francja/ Centrum Badań Naukowych przyciąga specjalistów z krajów, gdzie ich praca jest utrudniona

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera