
<p /><p><strong>Naukowcy z </strong><a href="http://www.umk.pl/"><strong>Uniwersytetu Mikołaja Kopernika</strong></a><strong> (UMK) w Toruniu, pracujący pod kierunkiem prof. Michała Komoszyńskiego, odkryli, że apiraza, enzym zawarty m.in. w ziemniakach, skutecznie przeciwdziała zawałom serca i udarom mózgu.</strong> Jak informuje "Gazeta Pomorska", badacze z <strong><a href="http://www.biol.uni.torun.pl/biologia/biochem.html">Zakładu Biochemii Instytutu Biologii Ogólnej i Molekularnej UMK</a></strong> poszukują teraz metody, która umożliwiłaby wykorzystanie apirazy jako leku. Pracują też nad nieinwazyjną i szybką oceną stanu zagrożonych naczyń krwionośnych.</p>
"Po przebadaniu ponad 150 osób stwierdziliśmy, że zawartość niektórych nukleotydów we krwi chorych na miażdżycę jest wyższa niż u ludzi zdrowych. W tej sytuacji należałoby znaleźć sposób obniżenia ilości ADP, a ten nukleotyd niszczy właśnie apiraza" - wyjaśnia prof. Komoszyński.
Jak wyjaśnia naukowiec, apiraza występuje nie tylko w komórkach człowieka, ale znajduje się również w ziemniakach, przy czym ta druga degraduje ADP sprawniej.
"Zamierzamy wyizolować gen apirazy z tkanek ziemniaka i metodami biotechnologicznymi przygotować go do regulowania poziomu ADP" - mówi prof. Komoszyński. Jego zdaniem, apiraza może się okazać szczególnie pomocna przy ostrych stanach zawałowych.MP
PAP - Nauka w Polsce
kol
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.