Historia i kultura

Zmarł profesor Józef A. Gierowski, historyk i były rektor UJ

<p><strong>Profesor Józef A. Gierowski</strong>, wybitny historyk, były rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego i współzałożyciel krakowskiej Fundacji Judaica zmarł 17 stycznia w Krakowie. Miał 84 lata.</p>

Profesor Gierowski był rektorem UJ przez dwie kadencje w latach 1981-87. Jego działalność w tamtym okresie - w zgodnej opinii byłych studentów i pracowników uczelni - pozwoliła uchronić Uniwersytet od represji politycznych. W okresie 1986-89 był członkiem Rady Konsultacyjnej przy Przewodniczącym Rady Państwa, będąc zarazem posłem na Sejm.

W pracy naukowej Józef A.Gierowski zajmował się epoką saską, historią Śląska i Włoch. Ważniejsze jego prace to m.in. "Między saskim absolutyzmem a złotą wolnością" (1953), "W cieniu Ligi Północnej" (1972), Historia Polski 1505-1864 (1978), Historia Włoch (1985).

Józef A. Gierowski urodził się w 1922 r. w Częstochowie. W czasie II wojny światowej działał w organizacjach podziemnych, był członkiem Służby Zwycięstwa Polsce, Związku Walki Zbrojnej, a następnej Armii Krajowej. Studiował zarazem historię na tajnym Uniwersytecie Jagiellońskim. 

Na przełomie lat 50 i 60 XX w. profesor był prorektorem i dziekanem Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 1965 r. pracował na UJ. Dzięki jego wysiłkom w 1986 roku stworzono pierwszy w Polsce Międzywydziałowy Zakładu Historii i Kultury Żydów w Polsce. Był też współzałożycielem krakowskiej Fundacji Judaica. ZET

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera