Historia i kultura

Sprawa akcji burzenia cerkwi w 1938 r.

W Polsce miały miejsce wydarzenia, z powodu których musimy wyrazić
nasze ubolewanie - napisał prezydent RP Lech Kaczyński we wstępie
do książki historycznej, poświęconej akcji burzenia cerkwi
prawosławnych na Chełmszczyźnie i południowym Podlasiu w 1938 r.

Książka pt. "1938. Akcja burzenia cerkwi prawosławnych na Chełmszczyźnie i południowym Podlasiu" autorstwa historyka Grzegorza Kuprianowicza zostanie zaprezentowana podczas obchodów 70. rocznicy akcji burzenia cerkwi, które rozpoczną się w niedzielę w Chełmie (Lubelskie).

Tekst wstępu napisanego przez prezydenta udostępnił autor książki na konferencji prasowej we wtorek w Lublinie.

Lech Kaczyński napisał m.in., że w działaniach władz każdego państwa "podstawowe prawa i wartości nie mogą być pomijane czy ignorowane".

"W 1938 roku nie uszanowano naturalnego azylu, jakim jest każdy Dom Boży. Na terenach mieszanych wyznaniowo i etnicznie zdarzyły się wypadki, które nigdy nie powinny się zdarzyć" - napisał.

"Obowiązkiem historyków jest odkrywanie prawdy i jej upowszechnianie. Powinnością wszystkich jest pamięć o tragicznych kartach w historii polskiego prawosławia. Wyrazić należy ubolewanie powodu zła, które zostało wyrządzone"- zaznaczył prezydent.

Lech Kaczyński wezwał do budowania dobrych relacji i umacniania wspólnoty, bo - jak zaznaczył - "przeszłość nie powinna kłaść się cieniem na współczesności i przyszłości".

Prawosławny arcybiskup lubelsko-chełmski Abel podkreślił na konferencji prasowej, że akcja burzenia cerkwi była krzywdą materialną i moralną wyrządzoną Kościołowi prawosławnemu w Polsce. "To się przyczyniło do tego, że dzisiaj Kościół prawosławny na Chełmszczyźnie i południowym Podlasiu jest w szczątkowym stanie" - powiedział.

Metropolita wystosował też z okazji 70. rocznicy tragicznej akcji burzenia cerkwi list pasterski, w którym przypomniał wydarzenia z 1938 r. i wezwał do zachowania pamięci o nich. "Naszych wiernych zmuszano do porzucenia wiary prawosławnej, poddawano prześladowaniom i dyskryminacji, zmuszano do wyrzeczenia się tradycji, języka i kultury przodków" - napisał w liście abp Abel.

Burzenie cerkwi było elementem akcji polonizacyjno- rewindykacyjnej, prowadzonej w latach 1938-1939. W ciągu dwóch miesięcy w lecie 1938 r. na Chełmszczyźnie i południowym Podlasiu zburzono 127 obiektów sakralnych - cerkwi i kaplic - czyli jedną trzecią wszystkich istniejących na tych terenach. Protesty ludności prawosławnej tłumiła policja.

"Akcja ta nie była działaniem przypadkowym i żywiołowym. Była to akcja przeprowadzona przez władze państwowe, była elementem ich polityki narodowościowej i wyznaniowej" - powiedział Kuprianowicz.

Główne obchody 70. rocznicy tych wydarzeń rozpoczną się w niedzielę w Chełmie (Lubelskie) nabożeństwem, w którym uczestniczyć będą prawosławny metropolita Polski Sawa i biskupi prawosławni. Zaplanowano również koncert muzyki cerkiewnej.

W poniedziałek odbędzie się sympozjum naukowe na temat akcji burzenia cerkwi, w którym udział wezmą historycy z Polski i Ukrainy. Otwarte zostaną także dwie wystawy - dokumentująca akcję oraz prezentująca ikony ze zburzonych świątyń.

Akcji burzenia cerkwi poświęcona jest też strona internetowa www.cerkiew1938.pl, na której również znajduje się m.in. program uroczystości.REN

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  Wykopy archeologiczne na wsypie Lukovac. Fot. F. Welc

    Archeolodzy poznają życie starożytnych mieszkańców chorwackiej wyspy Lukovac

  • Fot. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

    MKiDN: Poznaj dziedzictwo archeologiczne wybrzeża Morza Bałtyckiego – ostatni tom serii „Ostbalticum”

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera