Kryształowy dzban Fatymidów sprzed 1000 lat sprzedany

Dzban wyrzeźbiony około 1000 lat temu z kryształu górskiego,
został sprzedany za 5,6 mln dolarów na aukcji - poinformował we
wtorek londyński dom aukcyjny Christie's. Na świecie zachowało się
tylko siedem podobnych naczyń z Bliskiego Wschodu.

Jest to to samo naczynie, które w styczniu tego roku pojawiło się na aukcji w Wielkiej Brytanii, skatalogowane jako XIX-wieczny wyrób francuski o wartości 100-200 funtów. Okrzyknięte Świętym Graalem, zostało wówczas sprzedane za tysiąckrotnie większą kwotę, ale jak podał dom aukcyjny, transakcję "anulowano za porozumieniem".

Dzban pochodzi z czasów dynastii Fatymidów władających w X-XII wieku Afryką Północną i Bliskim Wschodem. Fatymidzi w 969 podbili Egipt i nazwali swoją nową stolicę Al-Qahira (Triumfalna) - Kairem. Nazwę tę miały odzwierciedlać niezliczone wspaniałe i kosztowne dzieła sztuki powstające na ich zlecenie.

Dzban powstał na zamówienie dworu w Kairze w końcu X lub początku XI wieku. Ale do połowy XI wieku fatymidzkie państwo zbiedniało tak bardzo, że musiało wyprzedać część królewskiego skarbca, w którym przechowywano 36 tysięcy naczyń z rżniętego szkła i górskiego kryształu. Prawdopodobnie właśnie wtedy sprzedano cenny dzban.

Jest jednym z najcenniejszych przykładów sztuki islamu. Wyrzeźbione z jednej bryły kryształu naczynie pokrywa relief z dwoma gepardami na łańcuchu, ptaków i motywów roślinnych.

W XIX wieku naczynie ozdobiono emaliowanymi uchwytami ze złota, wykonanymi przez warsztat we francuskim Sevres.

Jedno z podobnych naczyń znaleźć można w zbiorach londyńskiego Muzeum Wiktorii i Alberta, dwa w skarbcu bazyliki św. Marka w Wenecji, pozostałe dwa - w katedrze w Fermo we Włoszech i w Luwrze, a jeden skradziono w 1980 roku z muzeum w Limoges.

Dzban nabył anonimowy klient - podał dom aukcyjny. KLM

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera