Początek astronomicznej zimy

zima.jpg
zima.jpg

<p><strong>W nocy z czwartku na piątek</strong> o godzinie 1:23 naszego czasu Słońce osiągnie swoje najniższe położenie pod równikiem niebieskim i tym samym <strong>rozpocznie astronomiczną zimę.</strong></p>

Odległość Słońca od równika niebieskiego określana jest przez astronomów deklinacją. Jest to ważny parametr. W pewnym stopniu właśnie od niego zależy występowanie pór roku. Gdy Słońce jest wysoko ponad równikiem niebieskim, na półkuli północnej dni są długie i panuje  lato. Gdy deklinacja Słońca jest ujemna i znajduje się ono pod  równikiem niebieskim, dni są bardzo krótkie i panuje u nas zima.

Co roku w okolicach 22 grudnia Słońce osiąga swoją minimalną deklinację, wynoszącą minus 23,5 stopnia. Wtedy właśnie mamy do czynienia z początkiem astronomicznej zimy i najkrótszym dniem w roku. Astronomowie nazywają ten moment przesileniem zimowym.

W tym roku moment przesilenia zimowego wypadnie 22 grudnia o godzinie 1:23 naszego czasu. Przez to, że moment ten wypada w nocy, najkrótszym dniem roku będzie 21 grudnia. Tego dnia w Warszawie Słońce wzejdzie o godzinie 7:43, a zajdzie o 15:25. Dzień będzie więc trwał tylko 7 godzin i 43 minuty.

Dzień trwa tak krótko, ponieważ ze względu na swoją małą deklinację, Słońce przetacza się niejako po horyzoncie, wschodząc na południowym-wschodzie, a zachodząc na południowym-zachodzie. Maksymalna wysokość nad horyzontem naszej dziennej gwiazdy w Warszawie w najkrótszym dniu roku wynosi tylko 15 stopni. W Gdańsku jest to już tylko 13 stopni i tam dzień trwa jeszcze krócej. AOL

PAP - Nauka w Polsce

tot

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W ramach misji IGNIS naukowcy przetestują urządzenie do sterowania komputerem za pomocą mózgu

  • Fot. Adobe Stock

    Wystartowała europejska misja satelitarna BIOMASS; w zespole inżynierskim Polacy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera