
<p /><p><strong>Gmina Szczucin (woj. małopolskie) wygrała I edycję konkursu "Polska bez azbestu", ogłoszonego przez ministra gospodarki</strong>. Miejscowy samorząd ma nadzieję, że dzięki konkursowi gmina, na terenie której zalega najwięcej w kraju odpadów azbestowych, upora się z tym problemem. Już od 1996 r. podejmuje się tam różne działania, przeciwdziałające negatywnym skutkom zanieczyszczenia środowiska tym minerałem.</p>
„Szczucin jest szczególnym przypadkiem problemu występowania azbestu. Uczestnicząc w tym programie udało się nam przebić do świadomości ministra gospodarki, dlatego mamy nadzieję, że w dalszej walce z azbestem nie pozostaniemy sami” – mówi wójt gminy Szczucin Jan Sipior.
Problem z azbestem rozpoczął się w 1959 r., kiedy w Szczucinie uruchomiono wytwórnię azbestowo-cementowych materiałów budowlanych. Do 1993 r. w zakładzie przetworzono 350 tys. ton azbestu, w tym 65 tys. ton najbardziej toksycznego azbestu niebieskiego (krokidolitu). W ciągu 30 lat odpady z fabryki były wykorzystywane na terenie gminy do utwardzania nawierzchni dróg, ścieżek, placów i podwórek oraz jako dodatek do materiałów budowlanych w gospodarstwach wiejskich.
Szacuje się, że na terenie gminy Szczucin łączna ilość odpadów azbestowych i ziem nim zanieczyszczonych wynosi nawet 1 mln m sześc., z czego około 330 tys. m sześc. zalega na drogach o łącznej długości ponad 100 km. Według badań, dopuszczalne stężenie włókien azbestu w powietrzu przekroczone jest nawet 50-krotnie. Stwierdzono też zdecydowanie większe niż gdzie indziej występowanie chorób powodowanych przez azbest.
Jak przypomniał wójt, w latach 1996-1998 na terenie gminy zrealizowano program Komitetu Badań Naukowych (KBN) dotyczący profilaktyki zdrowia mieszkańców gminy. Wykazał on katastrofalne skażenie środowiska azbestem, wskazując na nawierzchnię dróg jako główne źródło emisji włókien azbestu do atmosfery. W 2001 r. powstał wojewódzki program unieszkodliwiania azbestu w gminie Szczucin, a od 2000 r. rozpoczęto zabezpieczanie odpadów azbestowych na drogach.
"Do tej pory dwie trzecie problemu azbestu na drogach zostało rozwiązane" – podkreśla wójt gminy. Stosowana jest najtańsza technologia, polegająca na kryciu tego materiału nową warstwą asfaltu. Jej wada polega na tym, że nawierzchnię trzeba regularnie uszczelniać.
Przy zabezpieczaniu azbestu gmina korzystała przede wszystkim ze wsparcia instytucji krajowych - m.in. Ministerstwa Ochrony Środowiska, Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, Ekofunduszu i samorządu województwa małopolskiego. Od dwóch lat sięga także po środki europejskie: najpierw przedakcesyjny program SAPARD, a obecnie Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego (ZPORR). RGR
PAP - Nauka w Polsce
tot
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.