Porozumienia na rzecz rozwoju <strong>Bursztynowego Szlaku Greenways</strong> w regionie świętokrzyskim podpisali w Ostrowcu Św. przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego oraz fundacji "Partnerstwo Krzemienny Krąg" i Partnerstwo dla Środowiska.
Program dotyczy trasy dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego biegnącej wzdłuż historycznego traktu handlowego, od Budapesztu przez Bańską Szczawnicę, Kraków, Doliną Wisły, po Bałtyk. "Ma na celu wspieranie inicjatyw obywatelskich i ożywianie gospodarki w regionach i miejscowościach leżących na tym szlaku" - powiedział PAP Jacek Kowalczyk ze Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego.
Trasa eksponuje unikatowe wartości zakątków Bursztynowego Szlaku - ich przyrodę, tradycje, lokalną kuchnię, rzemiosło, sztukę, imprezy i jarmarki - przyczyniając się w ten sposób do ożywienia gospodarczego regionów i ich rozwoju zrównoważonego.
Sygnatariusze porozumienia zobowiązali się, że pod znakiem promocyjnym Bursztynowego Szlaku Greenways, podejmować będą działania w co najmniej jednym z następujących obszarów: znakowanie szlaku, rozwijanie inicjatyw obywatelskich oraz gospodarczych, sprzedaż ofert turystycznych, produktów i usług oraz rozwijanie branży turystycznej poprzez tworzenie warunków sprzyjających podróżowaniu na rowerach.
Małopolska i Mazowsze realizują już te zadania.
Program Bursztynowy Szlak Greenways jest tworzony przez lokalnych partnerów.
Kolejne odcinki szlaku rozwijają "grupy partnerskie", czyli dobrowolne, otwarte porozumienia osób prawnych i fizycznych reprezentujących różne sektory życia społecznego, które wspólnie realizują inicjatywy i projekty, przyczyniające się do zrównoważonego rozwoju regionu - powiedział Jarosław Kuba z Fundacji "Partnerstwo Krzemienny Krąg".
Idee zielonych szlaków oraz program Bursztynowego Szlaku przybliżono w Ostrowcu Świętokrzyskim na specjalnej konferencji zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Turystyki.
Grupa partnerska "Krzemienny Krąg" skupia ponad 40 podmiotów z powiatu opatowskiego i ostrowieckiego w woj. świętokrzyskim oraz lipskiego w woj. mazowieckim. Fundacja Partnerstwo dla Środowiska wspiera działania na rzecz rozwoju zrównoważonego przez budowanie partnerstwa, społeczeństwa obywatelskiego, upowszechnianie sprawdzonych wzorów działań oraz proponowanie nowych rozwiązań.
Bursztynowy Szlak Greenways jest fragmentem środkowo- wschodnioeuropejskiej sieci zielonych szlaków Central and Eastern European Greenways (CEG), tworzonej przez Stowarzyszenie Environmental Partnership for Sustainable Development. MCH
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.