
<p><strong>Unia Europejska postanowiła położyć kres rozprzestrzenianiu się tarcznika niszczyciela (</strong>Quadraspidiotus perniciosus), <strong>który atakuje drzewa i krzewy liściaste</strong> rosnące w strefie klimatu umiarkowanego. Ten niepozorny owad jest groźnym szkodnikiem roślin dwuliściennych, zarówno rosnących w środowisku naturalnym, jak i uprawianych przez człowieka - jabłoni, grusz, śliw, malin, jeżyn.</p>
Gatunek ten pochodzi z Azji Wschodniej, skąd rozprzestrzenił się na całą Europę. Zidentyfikowanie go możliwe jest tylko na podstawie budowy morfologicznej samicy. Pozbawiona oczu, odnóży i skrzydeł samica ma cytrynowożółte ubarwienie i kształt ciała przypominający gruszkę. Samce natomiast, mające zdolność przemieszczania się, posiadają skrzydła i odnóża.
To, czy z larwy wykształci się samiec, czy samica, można przewidzieć - larwy samic linieją dwa razy, a ich tarczki są okrągłe średnicy ok. 2 mm, na ogół szare lub o barwie kory drzewa, na którym żerują. Larwy, z których powstaną samce, przechodzą cztery linienia i są ukryte pod tarczkami podłużnymi o długości około 1 mm.
Tarcznik niszczyciel jest tak poważnym zagrożeniem dla europejskiego rolnictwa, że Rada UE przyjęła ostatnio dyrektywę (nr 2006/91/WE), która określa, jakie środki muszą podjąć państwa członkowskie by zwalczyć tarcznika i zapobiegać jego rozprzestrzenianiu się.
Jak podkreślają jej autorzy, działania ochronne odniosą skutek tylko wtedy, gdy czynności kontrolne będą dokonywane jednocześnie i systematycznie w całej Wspólnocie. Dyrektywa szczegółowo określa sposób wyznaczania stref bezpieczeństwa iobszarów zarażonych, metody niszczenia w szkółkach zrażonych roślin oraz częstotliwość przeprowadzania kontroli upraw.
PAP – Nauka w Polsce, Marta Stankiewicz
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.