Historia i kultura

Kultura Żydów galicyjskich – wystawa w Muzeum Śląskim

<p><strong>Unikatowe skarby kultury żydowskiej &#8211; świeckiej i sakralnej</strong> &#8211; można oglądać na wystawie, otwartej we wtorek 21 listopada w <a title="Muzeum Śląskim w Katowicach" href="http://www.muzeumslaskie.pl/index.html">Muzeum Śląskim w Katowicach</a>. Kolekcja pochodzi z ze zbiorów Muzeum Etnografii i Rzemiosła Artystycznego we Lwowie.</p>

Ekspozycja obejmuje cenne przedmioty datowane na okres od XVII wieku do lat 30. XX wieku. Najliczniejszy zbiór to zabytki rzemiosła artystycznego wykonane ze srebra i innych metali, z drewna, ceramiki i szkła, a także tkaniny i hafty. Zaprezentowano m.in. barwne litografie, synagogalne świeczniki, chanukowe lampy, naczynia na potrawy paschalne, ozdobne jarmułki i napierśniki.

Kolekcja dzieli się na przedmioty związane z kultem synagogalnym oraz przedmioty obrzędowe, używane w żydowskich domach przy okazji świąt, uroczystości rodzinnych i codziennych zwyczajów oraz obrzędów. Wśród przedmiotów synagogalnych są m.in. wykonane z metali tarcze na Torę, haftowane Parochety, czyli kotary zasłaniające szafę ołtarzową oraz sukienki na Torę.

Ekspozycja przybliża kulturę Żydów, przede wszystkim zaś żydowskie święta, m.in. Paschę, obchodzoną na pamiątkę wyzwolenia Żydów z niewoli egipskiej (świąteczne naczynia ceramiczne, misy, talerze, torebki na macę, czyli przaśny chleb), Chanukę czyli Święto świateł (ceramiczne lampki, bogato zdobione metalowe świecznik) oraz święto Szawuot czyli "Objawienia Tory" (papierowe wycinanki).

Wystawę można zwiedzać do 31 stycznia 2007 roku. LUN

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera