<p>Profesorowie <strong>Tadeusz Paryjczak z</strong> <a href="http://www.p.lodz.pl/">Politechniki Łódzkiej</a> oraz <strong>Tadeusz Godycki-Ćwirko</strong> z <a href="http://www.pg.gda.pl/">Politechniki Gdańskiej</a> otrzymali tytuł doktora honoris causa Politechniki Łódzkiej. Prof. <strong>Władysław Włosiński</strong> natomiast, specjalista w dziedzinie inżynierii materiałowej, odebrał doktorat honoris causa <a title="Politechniki Wrocławskiej" href="http://www.pwr.wroc.pl/">Politechniki Wrocławskiej</a>.</p>
AUTORYTET W ZAKRESIE KATALIZY
Prof. Tadeusz Paryjczak to autorytet w zakresie katalizy, adsorpcji i fizykochemicznego wykorzystania chromatografii gazowej. Profesor Tadeusz Godycki–Ćwirko jest wybitnym uczonym w zakresie konstrukcji z betonu - informuje Małgorzta Trocha z łódzkiej uczelni.
74-letni Tadeusz Paryjczak jest absolwentem Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej; przez wiele lat był dziekanem tego wydziału, dyrektorem Instytutu Chemii Ogólnej i Ekologicznej oraz ekspertem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Tytuł profesora uzyskał w 1976 roku. Prof. Paryjczak stworzył w Politechnice Łódzkiej szkołę naukową oraz ośrodek badawczy z zakresu adsorpcji i katalizy cieszący się powszechnym uznaniem w kraju i na świecie. Obiektem jego badań były różnego typu katalizatory mono-i bimetaliczne naniesione na nośniki oraz katalizatory tlenkowe, które miały znaczenie m.in. dla zakładów farmaceutycznych i barwnikarskich.
Łódzki naukowiec jest autorem ponad 300 publikacji, współautorem 17 patentów i laureatem licznych nagród i odznaczeń m.in. Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski (2002) i Nagrody Naukowej Miasta Łodzi (2001). Jest także doktorem honoris causa Politechniki Szczecińskiej.
SPECJALISTA OD KONSTRUKCJI ŻELBETONOWYCH
Prof. Tadeusz Godycki–Ćwirko (ur. 1926 r.) jest profesorem zwyczajnym Politechniki Gdańskiej, której jest absolwentem oraz profesorem honorowym Politechniki Krakowskiej. W latach 1963-1985 pracował w Łodzi, gdzie był dyrektorem Instytutu Budownictwa oraz dziekanem Wydziału Budownictwa i Architektury tamtejszej politechniki. W 1985 r. powrócił na Wydział Budownictwa Lądowego gdańskiej uczelni. Jego naukowe zainteresowania dotyczą przede wszystkim problemów ścinania, skręcania i przebicia w konstrukcjach żelbetowych.
Prof. Godycki–Ćwirko jest autorem ponad 200 prac naukowych, w tym czterech książek. Wygłaszał wykłady na uczelniach europejskich i w Kanadzie. Naukowiec jest uznanym projektantem, konsultantem i weryfikatorem konstrukcji wielu unikalnych obiektów budownictwa przemysłowego, mieszkalnego i sakralnego (m.in. bazyliki w Licheniu), ekspertem w zakresie technicznej oceny i wzmacniania zabytków oraz prekursorem konstrukcji płytowo-słupowych w Polsce.
Wyróżniony naukowiec jest laureatem licznych nagród i odznaczeń m.in. Krzyży Orderu Odrodzenia Polski oraz medalu im. Stefana Kaufmana, przyznawanego przez środowisko budowlane za wybitne osiągnięcia i nieskazitelną postawę moralną.
150 ARTYKUŁÓW, 17 PATENTÓW
Prof. Władysław Włosiński, pracujący na codzień na Politechnice Warszawskiej, od lat 70. współpracuje z Politechniką Wrocławską.
W laudacji podkreślano dorobek naukowy profesora, wyrażający się m.in. opublikowaniem pięciu monografii i blisko 150 artykułów naukowych oraz zgłoszeniem 17 patentów, z których 7 zostało wdrożonych do produkcji.
Uroczystość wręczenia doktoratu była częścią obchodów święta Politechniki Wrocławskiej, które przypada 15. listopada, czyli w rocznicę pierwszych wykładów na uczelni w 1945 r. SZU, IWE
PAP - Nauka w Polsce
tot
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.