Koniec z niehumanitarną hodowlą

<p>Wyeliminowanie z hodowli zwierząt niehumanitarnych praktyk, np. wypalania znaków identyfikacyjnych na skórze, oraz zapewnienie im dobrych warunków transportu - zakłada przyjęty 7 listopada przez rząd projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. </p>

Określa on, że transport zwierząt powinien trwać możliwie najkrócej. Należy też dopasować wymiary środków transportu, ilość pokarmu i czas odpoczynku do liczby i gatunku zwierząt.

Powiatowy lekarz weterynarii będzie wydawał zezwolenia dla przewoźników na transport zwierząt oraz licencje dla kierowców i osób obsługujących zwierzęta w czasie transportu.

Nowe przepisy zabraniają wypalania i wymrażania znaków identyfikacyjnych na skórze zwierząt. Prowadzą też do skrócenia czasu uboju.

"Zmiany powinny doprowadzić do lepszego traktowania zwierząt i wyeliminować niehumanitarne praktyki. Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do norm obowiązujących w Unii Europejskiej" - czytamy komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

Rząd przyjął też projekt nowelizacji ustawy o produktach pochodzenia zwierzęcego, który określa warunki pozyskiwania mięsa na użytek własny. Chodzi o mięso m.in. świń, owiec, kóz, cieląt do 6. miesiąca życia oraz drobiu. Projekt dopuszcza ubój tych zwierząt na terenie gospodarstw.

Precyzuje też zasady wysyłania przez polskie zakłady wyrobów mięsnych do państw trzecich, czyli poza UE. Powiatowy lekarz weterynarii będzie kontrolować, czy dany zakład spełnia wymogi określone przez państwa trzecie i wydawać uprawnienia do produkcji. W niektórych sytuacjach może je wydać dopiero po zatwierdzeniu zakładu przez odpowiedni organ państwa trzeciego. Dotyczy to np. rynku rosyjskiego.MMT

PAP - Nauka w Polsce

kol

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Beczak zielonogrzbiety (Camaroptera brachyura). Fot. Adobe Stock

    Ekspert: ptaki rywalizują o przestrzeń do śpiewu jak o pożywienie

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: wilki wolą dzikie kopytne od bydła i koni

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera