
<p>W połowie grudnia mają być znani uczestnicy międzynarodowego konkursu architektonicznego na nową siedzibę <a title="Muzeum Śląskiego" href="http://www.muzeumslaskie.art.pl/">Muzeum Śląskiego</a> w Katowicach; jego przeprowadzenie i rozstrzygnięcie zaplanowano na drugi kwartał przyszłego roku, prace budowlane mają rozpocząć się w 2009 roku i potrwać dwa lata.</p>
Porozumienie w sprawie budowy nowego głównego gmachu Muzeum Śląskiego podpisali w czwartek 2 listopada w Katowicach przedstawiciele Muzeum, śląskiego urzędu marszałkowskiego oraz katowickiego magistratu. W ten sposób - wraz z ogłoszeniem międzynarodowego konkursu architektonicznego - zakończył się kolejny etap prac przygotowawczych do budowy w Katowicach Kwartału Muzeów.
Nowa siedziba Muzeum Śląskiego stanie w centrum miasta, na poprzemysłowym terenie byłej kopalni „Katowice”, gdzie w przyszłości ma powstać tzw. Kwartał Muzeów. Na potrzeby Muzeum zaadaptowana zostanie część pokopalnianej infrastruktury. W ramach regionalnego programu operacyjnego woj. śląskiego na lata 2007-2013 zarezerwowano na tę inwestycję 40 mln euro.
„W zawartym porozumieniu zarząd woj. śląskiego zapewnia m.in. niezbędne fundusze potrzebne dla budowy nowego gmachu Muzeum i adaptacji części istniejących już zabytkowych obiektów i urządzeń byłej kopalni +Katowice+. Władze Katowic zapewnią odpowiednią infrastrukturę drogową i techniczną” – mówi dyrektor Muzeum Śląskiego, Lech Szaraniec.
Ogłoszenie o konkursie architektonicznym pojawi się wkrótce w europejskim biuletynie zamówień publicznych. Szaraniec ocenił, że choć koszt realizacji nowego gmachu nie może przekroczyć 214 mln zł, architekci - mieszcząc się w tej wartości - mogą zaproponować budynki funkcjonalne, a jednocześnie atrakcyjnie wkomponowane w pokopalnianą scenerię.
„Te pieniądze wystarczą, by zbudować nowoczesny gmach. Nie będzie u nas supernowoczesnych technologii czy najnowocześniejszego wyposażenia, lecz obiekt w europejskim i światowym standardzie” – mówi Szaraniec. Jak dodaje, nazwy pracowni architektonicznych, które zdecydują się przystąpić do konkursu, będą znane jeszcze w grudniu tego roku.
Tematem konkursu jest opracowanie architektonicznej koncepcji – w południowośrodkowej części przyszłego Kwartału Muzeów - nowego głównego gmachu Muzeum. Budynek – zgodnie z założeniami konkursu – ma mieć powierzchnię ok. 28 tys. metrów kwadratowych i, według opracowanej już wstępnej koncepcji nowej siedziby Muzeum Śląskiego, mieścić ekspozycję sztuki.
Na tym etapie budowy Kwartału Muzeów zaplanowano też prace nad odnowieniem zabytkowych budowli – pozostałości po kopalni - oraz zagospodarowaniem przestrzeni wokół nich. Dawne obiekty przemysłowe mają pełnić kilka funkcji: będą samodzielną atrakcją, a także miejscem ekspozycji etnograficznych i prezentujących historię przemysłu. Kolejne etapy budowy Kwartału przewidują m.in. budowę nowej siedziby Muzeum Archidiecezjalnego.
6-hektarowy teren byłej kopalni "Katowice" jest własnością Muzeum Śląskiego od początku 2005 roku. Wcześniej planowano budowę na innej działce, ale decyzję zmieniono kiedy okazało się, że na budowę można pozyskać fundusze z Unii Europejskiej, jeśli projekt uwzględni zachowanie zabytków architektury przemysłowej. Muzeum Śląskie zamieniło więc działki z Katowickim Holdingiem Węglowym.
W lipcu zeszłego roku marszałek województwa ogłosił konkurs na wykonanie koncepcji funkcjonalnej i przestrzennej dla nowej siedziby Muzeum Śląskiego. Gdy okazało się, że konkurs nie przewiduje wykonania projektów architektonicznych do realizacji, pozostał tylko jeden projekt, który przyjęto jako wzór dla przestrzennego zagospodarowania terenu pod przyszły Kwartał Muzeów.
Obecnie Muzeum Śląskie mieści się w centrum miasta, w budynku dawnego hotelu z przełomu XIX i XX wieku. Jest tam tak mało miejsca, że placówka może jednocześnie eksponować najwyżej 2 proc. spośród ponad 75 tys. swoich eksponatów. Zakończenie budowy nowego gmachu planowane jest na 2011 r. MTB
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.