Tajemniczy kwas niszczy niemieckie banknoty

<p>Część niemieckich banknotów od kilku miesięcy rozpada się na kawałki w wyniku działania silnie żrącego kwasu - podał w czwartek 2 listopada rzecznik banku centralnego Niemiec. Prowadzone jest dochodzenie, które ma wyjaśnić to zagadkowe zjawisko. </p>

Ponad tysiąc banknotów o nominałach od pięciu do 100 euro rozpadło się wkrótce po wyjęciu z bankomatów - powiedział rzecznik Bundesbanku Wolf-Ruediger Bengs.

Pierwszy przypadek odnotowano w czerwcu w Berlinie. Badania wykazały, że banknoty zostały skażone silnie żrącym kwasem. Bundesbank wykluczył, by mogło do tego dojść podczas druku.

"W tym momencie jeszcze nie wiadomo, czy chodzi o przypadkowe uszkodzenia, czy o świadome działanie" - powiedział rzecznik.

Niemiecka gazeta "Bild-Zeitung" podała, że rozpadające się banknoty pojawiły się w 17 miastach. Według eksperta, cytowanego przez gazetę, banknoty mogły wcześniej mieć kontakt z solą, która w kontakcie z ludzkim potem zmienia się w kwas. 

Bank nie poinformował, czy kwas, który powoduje rozpadanie się banknotów, może powodować oparzenia naskórka. KLM

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera