Leśne cmentarze w Niemczech

<p>Cmentarz pozostaje tradycyjnym miejscem pochówku zarówno dla chrześcijan, jak i wyznawców innych religii, bądź też niewierzących. Jednak coraz więcej Niemców, których związki z Kościołami ulegają osłabieniu poszukuje alternatywnych miejsc wiecznego spoczynku. Jedną z takich propozycji jest FriedWald - wyznaczona część lasu, gdzie pod drzewami grzebane są spopielone szczątki zmarłych.</p>

W ciągu minionych pięciu lat w Niemczech powstało 14 leśnych "cmentarzy". Planowane są dwa kolejne. Wiele osób zarezerwowało już sobie "swoje drzewo".

Jak twierdzą przedstawiciele firm pogrzebowych, rośnie także liczba pochówków na morzu. Modne staje się wykonywanie z ludzkich zwłok pamiątkowego diamentu. Na razie takie zlecenia wykonują tylko firmy szwajcarskie.

Wzrasta też liczba anonimowych pochowków. Na niektórych cmentarzach w Berlinie Wschodnim stanowią one obecnie od 60 do 70 proc. wszystkich pogrzebów. Urny z prochami zmarłych oraz trumny chowane są na wspólnym trawniku w wydzielonej części cmentarza. Teren pozbawiony jest indywidualnych krzyży, tabliczek czy też innych symboli pozwalających na identyfikację pochowanych. LEP

PAP - Nauka w Polsce

tot

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera