Rakotwórczy chrom VI wciąż dozwolony

<p>Choć sześciowartościowy chrom uznany jest za substancję niebezpieczną, Komisja Europejska stwierdziła, że przy produkcji niektórych urządzeń jest&nbsp;on niezastąpiony. Po 1 lipca 2007 producenci używający chromu będą jednak musieli występować o zezwolenie na jego stosowanie. </p>

Chrom uznawany jest za substancję niebezpieczną zgodnie z dyrektywą PE i Rady UE nr 2002/95/WE. Na sześciowartościowym stopniu utlenienia nawet niewielkie jego ilości mogą wywierać szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka. Kontakt z materiałami zawierającymi go często powoduje występowanie reakcji uczuleniowych. Większe stężenia mają działanie toksyczne, mutagenne, a nawet rakotwórcze.

Chrom sześciowartościowy pośrednio penetruje błony komórkowe. Przedostając się do wnętrza komórki ulega redukcji do chromu trójwartościowego, który uwalnia elektrony uszkadzające błonę. Następnie tworzy związki kompleksowe między innymi z DNA, prowadząc do jego uszkodzenia, czego konsekwencją bywa powstawanie nowotworu.

Zgodnie z decyzją KE (nr 2006/692/WE) sześciowartościowy chrom będzie można nadal stosować w urządzeniach elektronicznych i elektrycznych, na przykład w chroniących przed korozją powłokach. Pierwiastek ten jest składnikiem występującym w popularnych środkach wybielających, niektórych garbowanych skórach, a także farbach i lakierach.

Wyłączenie z zakazu stosowania tej substancji obowiązywać będzie jednak tylko do 1 lipca 2007, kiedy to producenci będą musieli złożyć ponownie wniosek o pozwolenie na jej wykorzystywanie. Na razie jednak stwierdzono, że użycie sześciowartościowego chromu jest niemożliwe do zastąpienia, a zastąpienie wywrze negatywny wpływ na środowisko naturalne i zdrowie konsumentów, przewyższające znacznie ewentualne korzyści. Zwolnienie z zakazu stosowania wydawane po wymienionym terminie, uzależnione będzie od przemawiających za nim ekspertyz technicznych, opartych na dostępnych badaniach naukowych.

PAP – Nauka w Polsce, Marta Stankiewicz

kol

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowiec: im bogatsza bioróżnorodność, tym stabilniejsze i bezpieczniejsze środowisko

  • Fot. Adobe Stock

    IOŚ-PIB: różnorodność biologiczna fundamentem ochrony przyrody

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera