Holenderskim naukowcom udało się zsekwencjonować DNA grzyba, który
wytwarza penicylinę. Szczegóły dotyczące 13 500 genów pleśni
Penicillium chrysogenum zamieszcza październikowy numer "Nature
Biotechnology".
Wyniki ogłoszono tuż przed zbliżającą się 80-tą rocznicą odkrycia penicyliny przez Sir Alexandra Fleminga. W roku 1928 pleśń zniszczyła Flemingowi hodowlę bakterii. Zamiast ją wyrzucić, postanowił sprawdzić, jaka substancja niszczy bakterie i czy można ja wykorzystać w celach leczniczych.
Penicillium chrysogenum używa się przy wytwarzaniu antybiotyków takich jak amoksycylina, ampicylina, cefaleksyna i cefadroxil. Penicylinę podaje się co roku mniej więcej miliardowi osób. Jednak coraz częściej infekcje wymagają nowszych i droższych leków, ponieważ bakterie stały się odporne na wiele dotychczas stosowanych antybiotyków. PMW
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.