Znamy genom pleśni, która wytwarza penicylinę

Holenderskim naukowcom udało się zsekwencjonować DNA grzyba, który
wytwarza penicylinę. Szczegóły dotyczące 13 500 genów pleśni
Penicillium chrysogenum zamieszcza październikowy numer "Nature
Biotechnology".

Specjaliści mają nadzieję, że odkodowanie genomu pleśni przyspieszy prace nad nowymi antybiotykami, zwalczającymi oporne bakterie.

Wyniki ogłoszono tuż przed zbliżającą się 80-tą rocznicą odkrycia penicyliny przez Sir Alexandra Fleminga. W roku 1928 pleśń zniszczyła Flemingowi hodowlę bakterii. Zamiast ją wyrzucić, postanowił sprawdzić, jaka substancja niszczy bakterie i czy można ja wykorzystać w celach leczniczych.

Penicillium chrysogenum używa się przy wytwarzaniu antybiotyków takich jak amoksycylina, ampicylina, cefaleksyna i cefadroxil. Penicylinę podaje się co roku mniej więcej miliardowi osób. Jednak coraz częściej infekcje wymagają nowszych i droższych leków, ponieważ bakterie stały się odporne na wiele dotychczas stosowanych antybiotyków. PMW

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera