Historia i kultura

Oświęcimskie Centrum Żydowskie połączyło się z Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego w Nowym Jorku

<p>Centrum Żydowskie w Oświęcimiu staje się częścią Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego w Nowym Jorku &#8211; podali w komunikacie przedstawiciele oświęcimskiego Centrum.</p>

"Zgodnie z osiągniętym porozumieniem, nowojorskie muzeum przejmie odpowiedzialność za planowanie i działalność oświęcimskiej instytucji, która zajmuje się upamiętnianiem ofiar Zagłady poprzez studia nad historią i kulturą miejscowych Żydów. Połączenie stworzy dla obu ośrodków nowe możliwości działania. Centrum Żydowskie w Oświęcimiu stanie się częścią uznanej na świecie instytucji i uzyska dostęp do jej zbiorów” – głosi komunikat.

Przedstawiciele Centrum poinformowali, że dzięki połączeniu rozszerzona zostanie edukacyjna działalność oświęcimskiej placówki. Będzie można lepiej wykorzystać jej historyczną lokalizację. Z kolei „Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego będzie mogło dzięki połączeniu kierować swoje programy edukacyjne do odbiorców spoza Stanów Zjednoczonych” – napisano w komunikacie.

Obie instytucje zachowają jednocześnie odrębność jako dwa różne ośrodki.

Centrum Żydowskie w Oświęcimiu powstało w 2000 roku. Jego celem jest zachowanie pamięci o żydowskich mieszkańcach Oświęcimia i wzbogacenie dzięki temu doświadczeń edukacyjnych związanych z wizytą w byłym obozie Auschwitz-Birkenau. Prezentowana historia może stanowić dla odwiedzających przykład typowego galicyjskiego miasteczka, którego żydowscy mieszkańcy i ich kultura zostały zniszczone podczas holokaustu.

W skład Centrum wchodzi jedyna ocalała oświęcimska synagoga Chewra Lomdei Misznajot oraz muzeum poświęcone społeczności żydowskiej miasta. Istotnym aspektem działalności Centrum jest również edukacja na rzecz tolerancji, realizowana poprzez warsztaty, spotkania młodzieży, wykłady i dyskusje.

Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego w Nowym Jorku  zostało założone w 1997 roku. Wystawa główna, która zajmuje trzy kondygnacje, przedstawia, obok tragedii holokaustu, bogactwo kultury Żydów w ubiegłym stuleciu i współcześnie. Muzeum oferuje także programy edukacyjne dla szkół.

Pierwsi Żydzi zamieszkali w Oświęcimiu w początkach XVI wieku. W 1939 roku stanowili ponad połowę mieszkańców 14-tysięcznego miasta. Po II wojnie światowej do Oświęcimia powróciło 186 Żydów. SZF

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna. Fot. Tadeusz Rolke

    20 lat temu zmarł Stefan Swieżawski – filozof, świecki audytor na II Soborze Watykańskim

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

    80 lat temu żołnierze generała Władysława Andersa zdobyli Monte Cassino

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera