Październik w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie

<p><strong>W ogrodzie botanicznym jesień kojarzy się ze złotymi wachlarzykami miłorzębowych liści i śnieżnobiałymi kwiatami franklinii ukrytymi wśród karminowego listowia</strong>. Różowe liście kaliny skrywają czerwone korale owoców, a ciemnoróżowe bukiety kwiatów hortensji kontrastują z przebarwiającym się na złoto listowiem - mówi doc. Wojciech Dmuchowski, pracownik Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie. </p>

Pięknie wyglądają wielkie rogate liście tulipanowca jak również buraczkowe liście perukowca ozdobione delikatną siecią jasnych żyłek. Na czerwono przebarwiają się liście stewarti, sumaka octowca, winobluszczu czy trzmielin. Klony zachwycają różnorodnością form, barw i rozmiarów swych blaszek liściowych.


\"

W ogrodzie bylinowym można obejrzeć kolekcję marcinków (astrów), które we wrześniu i październiku osiągają pełnię kwitnienia. "Duża różnorodność roślin zarówno pod względem wysokości jak i głównie zabarwienia kwiatów sprawia, że trudno obok tych roślin przejść obojętnie" - zaznacza Dmuchowski. W tym okresie przypada też pełnia kwitnienia złocieni, zwanych też chryzantemami. Warto także zwrócić uwagę na przebarwianie się liści u roślin bylinowych, szczególnie ładnie wyglądają przebarwiające się na żółto liście host. Pięknie o tej porze roku wyglądają puszyste owocostany miskanta chińskiego.

Nie można także zapomnieć o owocach. Pracownik powsińskiego mówi, że warto zobaczyć piękne czerwone owoce na kolcoliście okółkowym, wspaniale owocujące berberysy a także magnolie.

\"

"Właśnie te ostatnie rośliny znamy szczególnie z pięknych kwiatów, a nie zdajemy sobie sprawy z tego, że mają one także bardzo ładne owoce" - tłumaczy. Do pierwszych przymrozków będą jeszcze kwitły róże oraz dalie.


\"

"Zachęcam również do odwiedzenia szklarni ekspozycyjnej +Zielony Raj+, gdzie możemy podziwiać różnorodne rośliny tropikalne. Warto popatrzeć na kaktusy o różnych formach życiowych, od tych płożących się po ziemi przez różne formy kuliste aż po wysokie, kilkumetrowe kolumny" - mówi.


\"

Spacer po Ogrodzie Botanicznym w Powsinie to nie tylko okazja do obejrzenia wspaniałych roślin, ale także wystaw:

GALERIA „FANGORÓWKA”

27 września – 26 października - Wystawa malarstwa i rzeźby Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Marynistów Polskich p.t. „Morze oknem na świat”

28 października – 16 listopada - Wystawa Anny Chełmickiej p.t. „Impresje łowieckie – Szkice, rysunki, malarstwo”

CENTRUM EDUKACJI PRZYRODNICZO-EKOLOGICZNEJ

4 października – 26 października - Wystawa akwareli Krystyny Bachanek p.t. „ Kwiaty i pejzaże Mazowsza”

SZKLARNIA EKSPOZYCYJNA „ZIELONY RAJ”

- „Spotkanie z bogami Indii” ekspozycja 17 kamiennych i z brązu posągów, największe do 3 m wysokości

- „W cieniu Borobudur” – najnowsze nabytki Muzeum Azji i Pacyfiku”. Wystawa rzeźb sakralnych z Indonezji (z wysp Jawa i Bali).


***

Ceny biletów: normalny 7 zł, ulgowy 5 zł; dzieci do lat 6 wstęp wolny. ESZ

PAP - Nauka w Polsce






Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego, 30 bm. Jaskinia powstała prawdopodobnie około 360 mln lat temu. PAP/Piotr Polak

    Geolog: skały to nie tylko obiekt badań, ale zapis klimatu i historia planety

  • 24.04.2023 PAP/Szymon Pulcyn

    Łódź/ W ogrodzie botanicznym kwitnie ponad 50 tys. tulipanów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera