Prof. Figlerowicz: Nobel dla Fire'a i Mello zdecydowanie zasłużony

<p>&quot;Medyczny Nobel dla Andrewa Z. Fire'a i Craiga C. Mello jest zdecydowanie zasłużony. Ich odkrycia umożliwiają m.in. postęp w walce z nowotworami&quot; - ocenia doc. Marek Figlerowicz z <a href="Instytut Chemii Bioorganicznej PAN ">Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN</a> w Poznaniu, który prowadzi badania nad zjawiskiem interferencji RNA. </p>

Fire i Mello otrzymali w poniedziałek 2 pażdziernika nagrodę Nobla 2006 w medycynie i fizjologii za odkrycie "zjawiska interferencji RNA, które polega na wyłączaniu genów za pomocą dwuniciowych fragmentów RNA".

"Wcześniej panował pogląd, że o wszystkich procesach zachodzących w komórce decydują białka, powstające w oparciu o informację zakodowaną w DNA. Badania Fire\\'a i Mello udowodniły, że niezwykle istotną rolę w regulacji ekspresji genów odgrywają również maleńkie cząsteczki RNA" - wyjaśnia prof. Figlerowicz.

Zdaniem polskiego naukowca, odkrycia Fire\\'a i Mello mogą zdecydowanie przyczynić się do leczenia chorób dziedzicznych i schorzeń do tej pory nieuleczalnych, jak nowotwory, choroby neurodegeneracyjne i autoimmunologiczne. Będzie można też chronić ludzi, zwierzęta lub rośliny przed groźnymi wirusami.

Zespół naukowców kierowany przez Figlerowicza prowadzi badania nad zjawiskiem interferencji RNA (RNAi). Dzięki odkryciu tego zjawiska możliwe stały się badania nad hamowaniem ekspresji wybranych genów w komórkach ssaków - poprzez zastosowanie małych interferujących RNA, tzw. siRNA.

Technika ta polega na wykorzystaniu naturalnego procesu "wyciszania ekspresji genów", który zależy od dwuniciowego RNA.

"Wiadomo już, że wprowadzenie do komórki dwuniciowego RNA, który jest homologiczny, czyli podobny do danego genu, skutkuje tym, że gen ten zostaje wyłączony" - mówi Figlerowicz.

"Dezaktywując" gen, odpowiedzialny u człowieka za daną chorobę, na przykład dziedziczną, można ją leczyć lub zapobiegać jej rozwojowi. Według naukowców, to ogromna szansa w przypadku nieuleczalnych dotąd chorób, m.in. neurodegeneracyjnych, autoimmunologicznych i nowotworowych.

PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 12.05.2025. Nowo otwarta Oranżeria Warszewicza w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ W Ogrodzie Botanicznym UJ otwarto oranżerię z roślinami tropikalnymi

  • Fot. Adobe Stock

    Struktura cząsteczek tRNA zbadana mikroskopią krioelektronową

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera