<p>Sylwetki ponad 700 laureatów oraz przedmioty związane z Alfredem Noblem można obejrzeć w Muzeum Nobla na sztokholmskiej starówce (Gamla Stan). W muzealnym sklepiku chętni mogą się zaopatrzyć w noblowski medal zrobiony z .... czekolady.</p>
W głównym pasażu muzealnym na ciekłokrystalicznych ekranach (zainstalowanych również w podłodze) wyświetlane są filmy prezentujące historię Nagrody Nobla przez kolejne dziesięciolecia - od początku XIX wieku do czasów współczesnych.
Wielką replikę noblowskiego medalu otaczają wyświetlacze prezentujące laureatów Nobla z ostatniego roku. Pod sufitem jest obrotowa instalacja przypominająca urządzenia znane z pralni chemicznych. Dzięki niej ponad 700 plansz przedstawiających poszczególnych laureatów dostojnie sunie nad głowami zwiedzających.
W małej sali kinowej prezentowane są krótkie firmy, a w wielkiej szklanej gablocie obok przedmioty podarowane muzeum przez nagrodzonych - na przykład nożyczki poety Williama Butlera Yeatsa, buty pisarki Selmy Lagerloef, artystyczny beret chemika Linusa Paulinga, czy talerz z emblematem Cornell University, który zainspirował Richarda Feynmana w jego badaniach nad spinem elektronów. Osobne wystawy poświecono najsławniejszemu nobliście Albertowi Einsteinowi oraz samemu Noblowi - można zobaczyć między innymi jego testament.
Ciekawą częścią muzeum jest sklepik z książkami i gadżetami, gdzie zwiedzający kupują zdjęcia i karykatury sławnych laureatów Nobla (wśród nich Marii Curie-Skłodowskiej), granitowe przyciski do papieru z dwuznacznym napisem EIN STEIN (w j. niemieckim - kamień), magnesy na lodówkę z cytatami z noblistów i młodym Einsteinem, cukierki udające laski dynamitu i oczywiście noblowski medal z opakowanej w złocistą folię czekolady. PMW
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.