<p><strong>Medalem Politechniki Warszawskiej (PW) odznaczono prof. Magorzatę Kujawińską</strong> w poniedziałek podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2006/2007. Medal nadawany jest pracownikom politechniki w uznaniu ich wybitnych zasług na polu badawczym lub za działalność, która podnosi prestiż uczelni. Prof. Kujawińska specjalizuje się w zautomatyzowanych pomiarach optycznych.</p>
Za wybitne kapituła uznała jej osiągnięcia w zakresie transferu technologii do gospodarki. Podkreślono znaczenie jej działalności w Międzynarodowym Stowarzyszeniu na rzecz Inżynierii Optycznej SPIE dla propagowania polskiej myśli naukowej w Europie i na świecie.
Kujawińska wygłosiła pierwszy w nowym roku akademickim wykład w auli głównej PW. Omówiła współczesne wyzwania fotoniki oraz rolę naukowca i innowatora w rozwoju tej dziedziny nauki.
„XXI wiek będzie wiekiem fotoniki. 100 lat po przełomowych odkryciach Einsteina naukowcy i przemysł są gotowi do wykorzystania fotonów” – deklaruje badaczka. Podkreśla, że władanie światłem to jedno z najstarszych marzeń ludzkości, które ma szansę się spełnić.
Zdaniem Kujawińskiej, warunkiem rozwoju fotoniki w Polsce jest efektywna współpraca uczelni z gospodarką.
„Tworzenie systemów transferu technologii powinno obejmować promocję wynalazków, ochronę własności intelektualnej, komercjalizację badań i rozwój przedsiębiorczości akademickiej” – ocenia profesor, podkreślając szczególną rolę Warszawskiego Parku Technologicznego w realizacji tego zadania.
PAP - Nauka w Polsce
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.