
<p><strong>Choroby narządu ruchu są najczęstszą przyczyną długotrwałego bólu i fizycznej ułomności tysięcy ludzi w Polsce.</strong> Połowę przewlekłych schorzeń u osób po 65. roku życia stanowią patologie kości i stawów, a ich liczba stale rośnie, w związku ze starzeniem się społeczeństwa. Główna przyczyna zgonów ludzi do 40. roku życia to urazy narządów ruchu i kręgosłupa, będące efektem wypadków. O tym, jak je leczyć i jak zapobiegać chorobom narządu ruchu dyskutują w Katowicach uczestnicy rozpoczętego w czwartek 36. Zjazdu <a href="http://www.ptoitr.pl/">Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego. </a></p>
Jego zdaniem, nienajlepszy stan narządów ruchu Polaków to efekt zaniedbania profilaktyki w szkole i braku "prosportowego" wychowania. "Nie chodzi tylko o większą liczbę godzin wychowania fizycznego w szkole, ale i o to, by odbywały się tam przemyślane ćwiczenia usprawniające cały organizm. Warto też całą rodziną oderwać się od telewizora i zająć się ruchem" – mówi.
Dwa główne tematy zjazdu to zaburzenia wzrostu kości (co dziesiąte złamanie goi się wówczas wolniej lub źle) oraz choroby stóp. "To narząd zapomniany i często brudny, a one zapewniają nam przecież sprawne poruszanie się" – podkreśla prof. Gaździk.
Liczba złamań, których podłożem jest osteoporoza, uległa podwojeniu w ostatnim dziesięcioleciu. Szacuje się, że 40 procent kobiet po 50. roku życia dozna takiego złamania. Nie zmniejsza się liczba urazów narządu ruchu w następstwie wypadków drogowych, a ich leczenie – według szacunków światowych – zbliży się w najbliższym czasie do około 25 proc. ogółu wydatków na służbę zdrowia.
Polskie Towarzystwo Ortopedyczne i Traumatologiczne należy do najstarszych polskich medycznych organizacji naukowych. W przyszłym roku będzie obchodzić 80-lecie swojej działalności. W zjeździe w Katowicach uczestniczy prawie 1500 lekarzy tej specjalności z kraju i z zagranicy. LUN
PAP - Nauka w Polsce
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.