Religa: spada liczba transplantacji serca

<p><strong>W sobotę 23 września zakończył się w Gdyni trzydniowy zjazd <a href="http://www.ptkardio.pl/">Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.</a></strong> W sesji &quot;Kiedy trzeba wymienić serce&quot; wziął udział wybitny kardiochirurg, minister zdrowia prof. Zbigniew Religa. Podczas sesji fachowcy przedstawiali zagadnienia związane z niewydolnością serca - od epidemiologii poprzez sposoby zastępowania naturalnego serca sztucznym. </p>

Odbył się też wykład poświęcony zastosowaniu komórek macierzystych w terapii niewydolności serca.

Według najnowszych danych, niewydolność serca dotyka w Europie około 10 milionów osób. Koszty leczenia zwłaszcza cięższych odmian tej choroby, pochłaniają od 1 do 2 procent wszystkich wydatków na ochronę zdrowia.

Podczas sesji rozmawiano także o historii operacji przeszczepu serca, zarówno na świecie, jak i w Polsce.

Specjaliści odnotowują spadek liczby wykonanych transplantacji. Zdaniem profesora Zbigniewa Religi, jest to głównie spowodowane zmniejszeniem się liczby dawców.

"To nie ma nic wspólnego z brakiem pieniędzy; pieniądze na transplantacje serca były, są i będą. To wyłącznie sprawa takiej, a nie innej liczby dawców" - podkreśla prof. Religa.

Jak mówi, większość pacjentów po transplantacji powraca do 100 procent wydolności fizycznej charakterystycznej dla swojego wieku, ale dodaje, że w dalszym ciągu transplantacja serca stoi przed poważnymi wyzwaniami. Zalicza do nich zakażenia, choroby nowotworowe i zmiany w naczyniach wieńcowych.

Od czwartku w Gdyni, podczas X Jubileuszowego Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, obradowały ponad cztery tysiące fachowców z dziedziny kardiologii i nauk pokrewnych.

Tematem przewodnim zjazdu były zagadnienia związane z chorobami serca i naczyń u kobiet.

PAP - Nauka w Polsce, Krzysztof Klinkosz
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białostoccy naukowcy koordynują europejski projekt walki z chorobami odkleszczowymi

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Europejski patent na innowacyjne biomateriały implantacyjne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera