
<p>W najbliższą sobotę, 23 września o godzinie 6.05, Słońce znajdzie się w punkcie równonocy jesiennej i <strong>wejdzie w znak Wagi, rozpoczynając tym samym astronomiczną jesień.</strong> Dzień w tym momencie trwa dokładnie tyle samo, co noc - stąd czas ten nazywa się też momentem równonocy jesiennej.</p>
Gdyby oś obrotu naszej planety była nachylona pod kątem 90 stopni do ekliptyki, nie mielibyśmy pór roku; na każdej szerokości geograficznej dzień trwałby zawsze tyle samo, a Słońce zawsze górowałoby na jednej określonej wysokości.
Na szczęście oś obrotu Ziemi tworzy kąt 66.5 stopnia z ekliptyką, dzięki czemu na naszej planecie występują zmiany pór roku, spowodowane różną długością dnia.
Ze względu na nachylenie osi obrotu Ziemi do ekliptyki, ekliptyka tworzy kąt 23.5 stopnia z równikiem niebieskim (czyli rzutem równika ziemskiego na sferę niebieską). Słońce może więc znajdować się od 23.5 stopnia pod równikiem niebieskim do 23.5 stopnia nad nim. W pierwszym przypadku na półkuli północnej nasza dzienna gwiazda przebywa bardzo krótko nad horyzontem. My nazywamy ten dzień przesileniem zimowym lub początkiem astronomicznej zimy. Pół roku później mamy do czynienia z drugim przypadkiem - występuje przesilenie letnie. Słońce najdłużej przebywa nad horyzontem, rozpoczynając tym samym astronomiczne lato.
Pomiędzy tymi dwiema datami Słońce musi przejść przez równik niebieski. Punkt przecięcia ekliptyki oraz równika niebieskiego, przez który Słońce przechodzi pomiędzy latem a zimą, astronomowie nazywają punktem Wagi. Znajdując się w nim, nasza dzienna gwiazda rozpoczyna astronomiczną jesień. AOL
PAP - Nauka w Polsce
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.