Jak zdobyć pierwszy milion

milion.90.jpg
milion.90.jpg

<p><strong>Wystarczy odkładać 16 zł dziennie, aby po 30 latach&nbsp; zebrać milion złotych. &quot;Tylko jedna osoba na dziesięć to wie.</strong> Polacy najczęściej myślą, że&nbsp; musiałoby to być ok. 100 zł&quot; &#8211; mówi Mariusz Kacała, prezes firmy doradczej A-Z Finanse przekonując, że Polakom brakuje elementarnej wiedzy na temat finansów osobistych. 43 proc. badanych np. nie zna oprocentowania własnego rachunku bankowego, 60 proc. myśli, że ich emerytura będzie wynosiła połowę ostatniej pensji.</p>

 Jak wykazały badania wykonane na zlecenie A-Z przez instytut VRG Strategia,  co trzecia osoba nie wie, do jakiego Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE) należy (36 proc.), a ponad połowa (56 proc.) nie sprawdza, ile środków zgromadziła na OFE. 

 Zdaniem Kacały, bałagan w naszych finansach osobistych to problem na skalę kraju. Dlatego, jak sądzi, w Polsce jest miejsce dla instytucji o charakterze doradczym, która długoterminowo wesprze swoich klientów w realizacji najlepszej rodzinnej strategii finansowej.

Taki rodzinny plan finansowy obejmuje cztery elementy: inwestycje, strategię emerytalną, zabezpieczenie przyszłości dzieci oraz ochronę dochodów, mienia i życia członków rodziny.

"Podobne plany finansowe są w Europie standardem" – zapewnia wiceprezes firmy, Rafał Okuniewski. Zadaniami doradców mają być bezpłatne tworzenie dla każdego klienta planu finansowego i wieloletnia pomoc w jego realizacji.

PAP - Nauka w Polsce, Karolina Olszewska
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Na przekór tzw. krzywej Wielkiego Gatsby’ego: nastolatki wierzą, że mogą więcej - w krajach, gdzie mogą mniej

  • 14.05.2025. Psychiatra Anna Lembke podczas kongresu Impact'25, 14 bm. w Poznań Congress Center. Kongres jest miejscem dyskusji dotyczących biznesu, polityki, nauki i nowoczesnych technologii. PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Impact/ Anna Lembke: media cyfrowe działają podobnie jak narkotyki i alkohol

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera