Odwrócona osmoza i czysta woda

woda.100.jpg
woda.100.jpg

<p><strong>O nowoczesnej technice oczyszczenia wody, stosowanej m.in. do odsalania wody morskiej</strong>, opowiadał w sobotę publiczności X Festiwalu Nauki w Warszawie Maciej Szwast, z <a href="http://www.ichip.pw.edu.pl/load.php?id=glowna">Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej</a>.&nbsp; O tym, że zasolona i zabarwiona na czerwono woda już po chwili stała się zdatna do picia, przekonała słuchaczy 11-letnia Julia Hava, uczennica warszawskiej podstawówki, która pod okiem fachowca wykonała badanie przewodności niedużym urządzeniem przypominającym długopis. </p>

Wykładowca zaprezentował uczestnikom stację odwróconej osmozy, o wydajności około 300 litrów na godzinę, która skutecznie oczyszcza zanieczyszczoną wodę. "Proces nowoczesnej membranowej techniki rozdzielania substancji, czyli odwrócona osmoza, coraz częściej znajduje zastosowanie w oczyszczaniu wody" - podkreślił Szwast.

Jak wyjaśnił, odwrócona osmoza jest procesem odwrotnym do powszechnego w przyrodzie zjawiska osmozy - samorzutnego przenikania wody przez membranę, która zatrzymuje substancje w niej rozpuszczone, np. sól. W naturalnych warunkach woda przenika tam, gdzie stężenie rozpuszczonych substancji jest wyższe.

W procesie odwróconej osmozy (w skrócie RO od ang. reverse osmosis) jest inaczej - woda przenika tam, gdzie stężenie rozpuszczalnika jest niższe. "W RO przykładane jest wysokie ciśnienie po tej stronie membrany, gdzie jest wyższe stężenie, co powoduje +wypychanie+ czystej wody przez membranę na drugą stronę. Używa się tu głównie membran polimerowych lub kompozytowych" - wyjaśnił.

Woda po oczyszczaniu tą techniką jest jednak całkowicie zdemineralizowana, podobnie jak woda destylowana, więc przed konsumpcją dodaje się do niej minerały w postaci proszku.

Jak dodał, urządzenia oczyszczające wodę, które wykorzystują zjawisko odwróconej osmozy, są szczególnie cenne w sytuacjach kryzysowych, to znaczy podczas powodzi, ataków terrorystycznych lub wojen, kiedy są trudności ze zdobyciem czystej, zdatnej do picia wody. "Właśnie budujemy taką stację oczyszczającą dla Polskiej Akcji Humanitarnej, która będzie przez nią wykorzystywana podczas różnego rodzaju misji" - poinformował Szwast.

Proces odwróconej osmozy znajduje także zastosowanie w zatężaniu wód kopalnianych i ścieków oraz w demineralizacji wody używanej w kotłach grzewczych w elektrowniach. "W takich kotłach potrzebna jest woda zdemineralizowana, ponieważ minerały osadzają się na elementach grzejnych, powodując ich szybszą korozję" - wyjaśnił.


W ramach X Festiwalu Nauki do 24 września ponad 100 naukowców zaprezentuje warszawiakom swoje dokonania i zainteresowania badawcze. Warszawskie spotkania z nauką obejmą ponad 500 imprez. Wykłady, pokazy, warsztaty i prezentacje odbędą się nie tylko w laboratoriach i aulach wyższych uczelni lub instytutów naukowych, ale również w muzeach, parkach, obserwatoriach i pod gołym niebem.

PAP - Nuka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch

reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Konferencja o przyszłości europejskiego lotnictwa po raz pierwszy w Polsce

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Sankowski: Instytut Badawczy IDEAS wpisany do KRS; może zacząć działać

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera