Historia i kultura

Prawda i legenda o królu Zygmuncie Auguście i Barbarze

<p>Obrazy Jana Matejki, szkice, zbroje oraz słynne &quot;Zwierciadło Twardowskiego&quot; można od piątku oglądać na wystawie &quot;Zygmunt August i Barbara - prawda i legenda&quot; w Muzeum Okręgowym w Suwałkach (Podlaskie).</p>

To pierwsza w północnej Polsce wystawa opowiadająca o życiu króla Zygmunta Augusta i jego żony Barbary Radziwiłłówny na obecnych terenach woj. podlaskiego. Król miał swoje posiadłości w Augustowie i Knyszynie; blisko był także zamek w Wilnie.

Na wystawie w Suwałkach znajdują się m.in. obrazy "Śmierć Barbary" Józefa Simmlera, a także "Król Zygmunt August ze swoją żoną Barbarą na zamku Radziwiłłów w Wilnie" i "Śmierć Zygmunta Augusta w Knyszynie" namalowane przez Jana Matejkę.

Można także zobaczyć słynne "Zwierciadło Twardowskiego", za pomocą którego czarnoksiężnik wywoływał ducha zmarłej Barbary. Okazało się, że to mistyfikacja - ducha Barbary grała żywa, podstawiona, kobieta. Nawiasem mółwiąc, według legendy, lustro ma fatalną moc dla tych, którzy odważą się w nim przeglądać.

Oprócz kilkudziesięciu obrazów, na wystawie są także szkice, renesansowe stroje i broń. Eksponaty pochodzą m.in. z Muzeum Domu Jana Matejki w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, muzeów okręgowych w Toruniu i Suwałkach oraz Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Zwierciadło jest własnością Parafii pw. Wniębowzięcia Najświętszej Marii Panny w Węgrowie, która niezwykle rzadko je wypożycza.

PAP - Nauka w Polsce
reo


 

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Jezioro Lednica, wraz z wyspą, zawiera pozostałości rezydencji pierwszej polskiej dynastii. Fot. Mariusz Lamentowicz

    Analizy osadów z dna jez. Lednica mówią o początkach państwa Piastów

  • 23.04.2025. PAP/Leszek Szymański

    Sejm upamiętnił 1000. rocznicę koronacji pierwszych królów Polski

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera