W Pleszewie otwarto Muzeum Piekarnictwa

<p>Liczące ponad sto lat piece piersiowe, ceramiczne i rurkowe, przedwojenny bufet sklepowy, stare foremki do ciast i setki innych eksponatów wypełniają sale Muzeum Piekarnictwa, które w niedzielę otwarto w Pleszewie (Wielkopolska).</p>

Muzeum otworzyło małżeństwo Grażyny i Tomasza Vogtów, którzy kontynuują w Pleszewie 170-letnie piekarskie tradycje swoich przodków. "Urodziliśmy się w piekarni, a w naszych żyłach mamy kwas", żartuje pan Tomasz. Najcenniejszy dla niego jest piec piersiowy, w którym chleb piekło pięć pokoleń Vogtów.

Dzięki muzeum, już od tego roku szkolnego, uczniowie będą mogli poznać pracę w piekarni. Najpierw z bliska obejrzą eksponaty, poznają rodzaje zbóż, mąki i różnych dodatków, a później przystąpią do wyrabiania ciasta, które uformują już według własnej inwencji.

Muzeum otwarto w starej piekarni z 1913 roku. Wśród najciekawszych eksponatów są m.in. żarna, dawne maszyny do mielenia bułki, do trzepania worków, krajalnice do chleba, patelnie do pączków, cała gama foremek oraz dokumenty, m.in. protokularze z posiedzeń Cechu Piekarskiego z 1875 roku.

Podczas uroczystego otwarcia nowej placówki jej twórca powiedział, że muzeum powstało z potrzeby serca. "Chcieliśmy w ten sposób uhonorować ciężką pracę naszych przodków", podkreśla.

Podobne muzea istnieją m.in. w Radzionkowie i Ustce.  ZAK

PAP - Nauka w Polsce
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera