Historia i kultura

Wiekowe znaleziska pod Świebodzinem

<p><strong>Kamienne narzędzia wykonane 12 tysięcy lat przed naszą erą i wczesnośredniowieczne groby ciałopalne odkryto niedaleko Świebodzina.</strong> Na niecodzienne znaleziska natrafiono podczas prac archeologicznych koło hitlerowskiego obozu kaźni &quot;Bratz&quot; przy trasie Świebodzin - Brójce. Prace archeologiczne zarządzono z powodu planowanej w tym miejscu budowy drogi A2.&quot;Wykopaliśmy narzędzia z krzemienia, które ludzie wykonali 12 tysięcy lat przed naszą erą. To już kultura monachijska&quot; - emocjonuje się archeolog z <a href="http://www.patrimonium.pl/">poznańskiej fundacji Patrimonium</a> Michał Sip.</p>

Archeolodzy wykopali m.in. krzemienne skrobaki (narzędzia) i łupki. To sensacja. Podobnych stanowisk kultury monachijskiej w kraju jest tylko sześć - czytamy w "Gazecie Lubuskiej". Znajdują się m.in. pod Wągrowcem i Kołem. Co ciekawe, na tym samym stanowisku badacze natrafili na ślady dalszej przeszłości - elementy ceramiczne kultury łużyckiej z okresu 1300-300 przed naszą erą.

W ziemi pod ścianą lasu odkopano również groby z okresu wczesnego średniowiecza. "To mogiły ciałopalne" - mówi Sip. W średniowiecznych grobach, poza spalonymi resztkami kości, widać tylko nieliczne kawałki ceramiki. W tym czasie zmarłych nie ubierano w biżuterię ani inne ozdoby. "To jednak jest również sensacja dla archeologa, odkrycie grobów ciałopalnych to rzadkość" - podkreśla archeolog z fundacji Patrimonium.

Badacze zaznaczają, że teren pokazał historię tych ziem na przestrzeni wielu tysięcy lat, nawet tej nie tak dawnej. Tuż obok znajdują się np. pozostałości po niewybudowanej przez Niemców podczas II wojny światowej autostradzie. W lesie kilkaset metrów dalej był hitlerowski obóz kaźni "Bratz". "Obawialiśmy się, że natrafimy na szczątki ludzkie z czasów wojny, ale na szczęście ich tu nie ma" - mówi "Gazecie Lubuskiej" Sip. MOW 

PAP - Nauka w Polsce
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Benedykt Dybowski został naukowcem na zesłaniu, a potem udał się tam już dobrowolnie

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    55 lat temu zmarł Władysław Anders, legendarny dowódca II Korpusu Polskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera