<p>Związany z Kremlem oligarcha Wiktor Wekselberg wyłoży 4 mln dolarów na film fabularny "1612", opowiadający o Wielkiej Smucie, czyli czasach zamętu, w jakim na przełomie XVI i XVII stulecia pogrążyła się Rosja - informuje w poniedziałek 21 sierpnia dziennik "Wiedomosti".</p>
Wekselberg zajmuje piąte miejsce na tegorocznej liście najbogatszych Rosjan, opracowanej przez rosyjską edycję amerykańskiego magazynu "Forbes". Jego majątek pismo oceniło na 10,1 mld dolarów.
W 2004 roku Wekselberg wsławił się wykupieniem na Zachodzie za ponad 100 mln dolarów oraz sprowadzeniem do Rosji dziewięciu jaj wielkanocnych, wykonanych na zlecenie carów Aleksandra III i Mikołaja II przez petersburską pracownię Karla Faberge, nadwornego jubilera dynastii Romanowów. Kolekcję tę podarował następnie kremlowskim muzeom.
Rocznica zakończenia smuty i wypędzenia z Moskwy wojsk hetmana Stanisława Żołkiewskiego od ubiegłego roku z inicjatywy Kremla obchodzona jest jako oficjalne święto państwowe - Dzień Jedności Narodowej. Zastąpiło ono święto rewolucji bolszewickiej 1917 roku, które komuniści wykorzystywali do organizowania wystąpień przeciwko prezydentowi i rządowi.
Dzień Jedności Narodowej przypada 4 listopada i zbiega się z obchodzonym przez rosyjską Cerkiew prawosławną Dniem Ikony Matki Boskiej Kazańskiej. To cudownemu wpływowi tego obrazu, przyniesionego w 1612 roku z Niżniego Nowogrodu do Moskwy przez pospolite ruszenie Minina i Pożarskiego, przypisuje się zwycięstwo nad "polskimi interwentami".
Powstanie przeciwko Polakom w 1612 roku wspominane jest w rosyjskich podręcznikach historii na równi z pokonaniem wojsk napoleońskich w 1812 roku i zwycięstwem nad hitlerowskimi Niemcami w Wielkiej Wojnie Narodowej, jak w Rosji określa się ostatnie cztery lata II wojny światowej - 1941-45.
Polskie wojska pojawiły się na Kremlu w trakcie wojny z Rosją (1609-12). Do podjęcia zbrojnej interwencji przeciwko Moskwie skłoniło króla Zygmunta III Wazę m.in. przymierze szwedzko-rosyjskie, wymierzone w Rzeczpospolitą.
PAP - Nauka w Polsce, Jerzy Malczyk
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.