<p>Gośćmi <strong>światowego kongresu studenckiej organizacji </strong><a href="http://www.aiesec.pl/"><strong>AIESEC,</strong></a><strong> który rozpocznie się 24 sierpnia</strong> w Warszawie, będą m.in. Lech Wałęsa, Danuta Huebner i Jan Kulczyk - informują organizatorzy kongresu.</p>
"Wiele tematów koncentruje się wokół przejrzystości działania przedsiębiorstw. Będzie mowa na temat styku polityki z biznesem lub lobbingu. Wiedza ta jest szczególnie cenna, bo przekazywana przez ludzi, którzy sami stykają się takimi problemami i mogą podać konkretne przykłady " - podkreśla sekretarz rady honorowej kongresu, Andrzej Mierzwa.
Jak wyjaśnia, wiele miejsca w dyskusji będzie także poświęcone inwestycjom zagranicznym w krajach rozwijających się gospodarczo (takich jak Polska).
"Chodzi o to, że obecnie w Polsce, kiedy np. buduje się biurowiec w centrum Warszawy, nie buduje się automatycznie w nim parkingu podziemnego, nie proponuje się mieszkańcom okolicznych domów wykupienia miejsc na takim parkingu. W wielu krajach zachodnich takie działanie byłoby standardem" - podkreśla Mierzwa.
Dodaje, że obecni studenci, tacy jak uczestnicy kongresu, powinni uczyć się, że administracja publiczna, negocjując z inwestorem pozwolenie na budowę biurowca, powinna wymagać dodatkowych inwestycji dla miasta. Jego zdaniem, wielu obecnie kształcących się młodych ludzi wybierze po studiach pracę w administracji publicznej, ponieważ jest ona pasjonująca i pełna wyzwań. "Wiele w tej dziedzinie musimy zrobić" - zaznacza Mierzwa.
Kongres będzie się odbywał w dniach 24 sierpnia - 3 września. Jak mówi organizator imprezy Bartosz Węgrowski, w kampusie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, gdzie będzie trwał kongres, znajdzie się ok 1000 osób - uczestników, gości i byłych członków AIESEC.
Międzynarodowa organizacja studencka AIESEC powstała w 1948 roku. Pierwszy raz jej członkowie zebrali się na kongresie w Sztokholmie w 1949 roku. Od tej pory spotkania takie organizowane są co roku. Obecnie do AIESEC należy ok 18 tys. studentów - głównie różnych kierunków ekonomicznych - z prawie 100 krajów.
AIESEC pomaga swoim członkom w rozwoju kariery, przede wszystkim przez organizację staży w renomowanych firmach, zazwyczaj za granicą.
W Polsce organizacja ma 600 aktywnych członków. Odbywający się w sierpniu warszawski kongres jest drugim zorganizowanym przez AIESEC Polska. Pierwszy odbył się w 1996 roku.
Jednym z patronów medialnych kongresu jest Polska Agencja Prasowa.
PAP - Nauka w Polsce, Urszula Jabłońska
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.