<p>Zwierzęta gospodarskie i domowe poświęcono w środę 16 sierpnia w Mikstacie (Wielkopolska). Przed miejscowym proboszczem przemaszerowały m.in. konie, krowy, kozy, świnie, psy i koty. Dzieci niosły pojemniki z żółwiami, papugami, chomikami, akwaria z rybkami.</p>
Według miejscowych historyków, na początku XVIII wieku mieszkańcy miasteczka uznali, że to właśnie św. Roch uchronił ich od panującej zarazy. W dowód wdzięczności zbudowali wtedy przy miejscowym cmentarzu kościółek i ustanowili odpust, połączony ze święceniem zwierząt gospodarskich, a z czasem - również domowych.
Św. Roch ma w Mikstacie swoją legendę. Mieszkańcy wierzą, że po śmierci poszedł do nieba razem z towarzyszącym mu zawsze psem Roszkiem, a ten z kolei czuwa teraz nad wszystkimi zwierzętami.
Święcenie rozpoczęło się, jak co roku, po porannym nabożeństwie w intencji zwierząt. Ich właściciele wraz ze swymi podopiecznymi ustawili się potem na przycmentarnej ścieżce, a biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Teofil Wilski udzielał im kolejno błogosławieństwa. Duchowny zaapelował o szanowanie zwierząt, które - jak podkreślił - "na pewno potrafią się odwdzięczyć właścicielom".
Jak zauważają obserwatorzy, mikstackie odpusty przyczyniają się do upowszechniania kultu św. Rocha, a ponadto mają charakter wychowawczy. Dzieci uczą się, że zwierząt nie wolno męczyć i należy o nie dbać. Widzą też, jak przed świętem ich rodzice myją zwierzaki i czeszą. Od lat z miejscowej ambony duchowni apelują w tym dniu do gospodarzy, aby dbali o zwierzęta. ZAK
PAP - Nauka w Polsce
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.