Czy nasz Układ Słoneczny będzie liczył dwanaście planet?

12_planet.194.jpg
12_planet.194.jpg

<p><strong>Jeśli nowa definicja planety zostanie zaakceptowana, nasz Układ Słoneczny będzie liczył aż 12 planet</strong> - wynika ze wstępnych ustaleń komisji Międzynarodowej Unii Astronomicznej. W dniach 14-25 sierpnia w Pradze odbywa się Walne Zgromadzenie członków Międzynarodowej Unii Astronomicznej <a href="http://www.iau.org/">(International Astronomical Union - IAU</a>). Jednym z zadań, z jakimi zmierzą się na nim astronomowie, będzie podjęcie decyzji w sprawie nowej definicji planety. Debatę na temat problemu liczby planet w Układzie Słonecznym i samej definicji planety rozgrzało odkrycie trzech dużych ciał (2003 EL61, 2005 FY9 i 2003&nbsp; UB313) na krańcach Układu Słonecznego - z których jedno jest większe od Plutona, a dwa pozostałe niewiele od niego mniejsze.</p>

Już w roku 2004 Międzynarodowa Unia Astronomiczna powołała grupę 19 ekspertów, która miała zająć się rozwiązaniem tego problemu. Nowe odkrycia znacznie przyspieszyły jej prace. Ostateczne wnioski mają być podjęte właśnie na zjeździe w Pradze.

Wstępne zalecenia komisji są już znane. Według nowej definicji, planeta ma spełniać dwa warunki. Po pierwsze - obiekt musi krążyć wokół jakiejś gwiazdy i sam nie być gwiazdą. Po drugie - musi być dostatecznie duży (masywny) tak, aby jego własna grawitacja nadała mu kształt zbliżony do kuli. Zwykle odpowiada to masie 5 razy 10 do potęgi 20-tej kilogramów i średnicy 800 kilometrów.

Jeśli definicja ta zostanie zaakceptowana, Układ Słoneczny będzie liczył 12 planet. Oprócz Merkurego, Wenus, Ziemi, Marsa, Jowisza, Saturna, Urana, Neptuna i Plutona znajdą się jeszcze w nim Ceres - największa planetoida z pasa głównego tych ciał rozciągającego się między Marsem a Jowiszem, księżyc Plutona Charon i nowoodkryte ciało oznaczone symbolem 2003 UB313, często nazywane Xeną.

Komisja sugeruje też wprowadzenie nowego terminu planetarnego o nazwie "plutony". To obiekty, które spełniają kryteria definicji planety, ale w odróżnieniu od klasycznych planet, ich okresy obiegu wokół Słońca wynoszą ponad 200 lat. Często orbity ich są eliptyczne i dość mocno nachylone do płaszczyzny ekliptyki.

A zatem, według tej definicji, w Układzie Słonecznym mamy 12 planet: 8 klasycznych od Merkurego do Neptuna, 3 z kategorii "plutonów" - Plutona, Charona i 2003 UB313, a także Ceres, którą można nazwać planetą karłowatą.

Ostateczna decyzja co do definicji planety zapadnie podczas głosowania, zaplanowanego na 24 sierpnia.

Członkowie Komitetu Definicji Planety (Planet Definition Committee of the IAU Executive Committee) to: Dr Richard Binzel (MIT), Dr Andre Brahic (Universite Denis Diderot w Paryzu), Dr Oqen Gingerich (Harvard Smithsonian Center for Astrophysics), Dava Sobel (autor wielu książek z dziedziny astronomii), Dr Junichi Watanabe (Outreach Division of NAOJ), Dr Iwan Williams (Queen Mary University w Londynie), Dr Catherine Cesarsky (dyrektor generalny ESO i prezydent-elekt IAU).  AOL/ JP

PAP - Nauka w Polsce
reo

Rysunek 12 planet: IAU

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Zanieczyszczenie światłem w Europie. Kolorami wskazano wpływ sztucznego światła. Źródło: David Lorenz / Wikimedia Commons.

    Wystosowano listy otwarte do premiera w sprawie zanieczyszczenia sztucznym światłem

  • Fot. materiały prasowe

    Tkanki miękkie, misja kosmiczna i diagnostyka dzięki AI – w ramach polskiego eksperymentu na ISS

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera