28 września, już po raz siódmy, obchodzony będzie Światowy Dzień Serca. W Polsce główne uroczystości, którym przyświecać będzie hasło: <strong>"Czy Twoje serce potrzebuje pomocy?",</strong> odbędą się w Zamościu.
Kampania zwraca uwagę na najważniejsze przyczyny chorób serca (według WHO są one co roku odpowiedzialne za śmierć około 17 mln osób) oraz zagrożenia, jakie niosą dla zdrowia: miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, otyłość, cukrzyca, stres i depresja, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu.
W Polsce centralne obchody Światowego Dnia Serca zorganizuje w Zamościu Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. W niedzielę odbędzie się piknik rodzinny. Na rynku głównym artyści będą propagować treści związane z profilaktyką chorób serca. Publiczność będzie mogła wysłuchać występów artystycznych, kabaretowych oraz koncertów gwiazd polskiej estrady.
W czasie imprezy eksperci i kardiolodzy będą przekazywać informacje na temat promocji zdrowia, aktywności fizycznej oraz diety. Chętni będą mogli sprawdzić swoją kondycję i pokonać specjalną "ścieżkę zdrowia". Będzie też możliwość wykonania podstawowych badań profilaktycznych (m.in. pomiar cholesterolu, ciśnienia). Dla dzieci zostanie przygotowane miasteczko zabaw.
Światowy Dzień Serca jest obchodzony w ponad 100 krajach na całym świecie od 2000 r. W ramach tego wydarzenia odbywają się konsultacje medyczne, marsze, biegi i ćwiczenia sprawnościowe, publiczne debaty, fora naukowe, koncerty i turnieje sportowe.
We wtorek na konferencji w siedzibie PTK w Warszawie odbyła się konferencja prasowa poświęcona polskiej strategii wdrażania Europejskiej Deklaracji na Rzecz Zdrowia Serca.
"Zadaniem Deklaracji jest zwrócenie uwagi Europejczyków na choroby sercowo-naczyniowe, stanowiące przyczynę ponad połowy zgonów w Europie" - podkreślono. Według lekarzy, choroby te powodują więcej zgonów niż nowotwory. Większości chorób układu krążenia udałoby się uniknąć poprzez obniżenie ciśnienia tętniczego i poziomu cholesterolu, rzucenie palenia czy zwalczenie otyłości.
Według danych World Heart Federation, do 2025 r. ponad 1,5 mld ludzi, czyli co trzecia osoba powyżej 25. roku życia, będzie cierpiała na nadciśnienie, które jest istotnym czynnikiem sprzyjającym chorobom serca. GDY
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.