Terroryści mogli chcieć użyć płynów tworzących silny ładunek wybuchowy

<p>Terroryści, aresztowani w czwartek 10 sierpnia w Wielkiej Brytanii, mogli chcieć użyć pozornie neutralnych płynów, które po zmieszaniu zmieniają się w silny ładunek wybuchowy - mówi&nbsp;&nbsp;specjalista od techniki wojskowej i redaktor naczelny miesięcznika &quot;Raport&quot; Wojciech Łuczak.</p>

Zaznacza, że nie poda nazw tych chemikaliów, ale są dwie substancje płynne, które same w sobie są obojętne i mogą być wniesione na pokład samolotu, nie wzbudzając podejrzeń jako oranżada czy sok. "Jeśli zostaną zmieszane, mogą eksplodować od razu lub dać materiał wybuchowy, który można zdetonować za pomocą zapalnika" - mówi Łuczak.

Substancje te wniesione na pokład samolotu w dwóch różnych butelkach, przez dwie różne osoby, są trudne do wykrycia.

"Materiał wybuchowy w postaci stałej jest łatwiejszy w użyciu dla terrorysty, ale ma z jego punktu widzenia wady, może być na przykład wykryty po zapachu przez przeszkolonego psa" - podkreśla.

Terroryści w odpowiedzi na zaostrzenie środków bezpieczeństwa na lotniskach wciąż wymyślają nowe sposoby przemycania ładunków wybuchowych na pokład samolotów. "Ta wojna trwa i myślę, że się nie skończy" - dodaje Łuczak. DNT

PAP - Nauka w Polscr
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 23.04.2019 PAP/Piotr Nowak

    MP: dodatkowa przerwa w eksploatacji reaktora badawczego MARIA

  • 07.03.2025. Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Hubert Cichocki. PAP/Albert Zawada

    Prezes Sieci Łukasiewicz: chcemy wypełnić niszę, którą dostrzegamy w lądowych systemach bezzałogowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera