Prehistoryczna ryba miała zaczątki palców

Naukowcy długo uważali, że pierwszymi zwierzętami, które posiadały
palce, były tetrapody - wczesne, prymitywne czworonogi lądowe.
Najnowsze badania dowodzą jednak, że zaczątkowe palce pojawiły się
już u prehistorycznej ryby Panderichthys. Artykuł na ten temat
ukazał się w najnowszym wydaniu tygodnika "Nature".

Panderichthys była formą przejściową pomiędzy rybami a kręgowcami lądowymi. Najnowsze badania, prowadzone przez naukowców szwedzkich z Uniwersytetu w Uppsali, dowodzą, że zwierzę to miało zaczątkowe palce.

Tetrapody wyewoluowały z ryb 380 mln lat temu. Paleontolodzy bardzo długo zastanawiali się, na jakim etapie ewolucji pojawiły się zaczątki palców - czy już u prehistorycznych ryb, czy dopiero u tetrapodów.

Dotychczasowe analizy genetyczne współczesnych ryb, a także oględziny skamieniałości Panderichthys, sugerowały, że palce zaczęły się wykształcać dopiero u zwierząt lądowych. Z kolei przeprowadzone dwa lata temu badania innej formy przejściowej, żyjącego w środowisku ziemno-wodnym zwierzęcia o nazwie Tiktaalik, dowiodły, że posiadał on pierwsze zapowiedzi palców.

Najnowsze badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Uppsali z użyciem promieni Rentgena pokazały, że już Panderichthys posiada struktury, które w toku ewolucji dały początek palcom. "Udało nam się dowieść, że palce nie były niczym nowym u tetrapodów" - podsumowuje Catherine Boisvert. KRX

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera