Specjaliści replantacji i transplantacji ze Szpitala im. Św.
Jadwigi w Trzebnicy (Dolnośląskie) przeszczepili rękę 29-letniemu
mężczyźnie z okolic Wrocławia, który 8 lat temu stracił dłoń w
wyniku wypadku.
"Teraz pacjenta czeka dwumiesięczny pobyt w szpitalu i długa rehabilitacja" - mówił profesor.
Pierwszy w Polsce przeszczep ręki od dawcy martwego został wykonany w kwietniu 2006 r. Nową rękę "dostał" wtedy Leszek Opoka z Radomia. Dawcą był mężczyzna, który zginął w wypadku.
Kilkunastoosobowy zespół lekarzy i pielęgniarek przeprowadził operację, która trwała ponad 10 godzin. Jabłecki opowiadał wtedy, że był to "zabieg eksperymentalny". "To, że mieliśmy zgodność grupy krwi dawcy i biorcy, odpowiednią wielkość kończyn i zgodność tkankową, należy traktować w kategorii cudu" - ocenił Jabłecki.
34-latek z Radomia stracił rękę 12 lat wcześniej, podczas pracy na maszynie stolarskiej, która obcięła mu ją prawie do łokcia. W 2000 r. trafił na przygotowaną w trzebnickim szpitalu liatę osób czekających na przeszczep od innego dawcy. UMW
PAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.