Starachowice rewitalizują zabytkowy wielki piec hutniczy

<strong>W hali lejniczej Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach (Świętokrzyskie) przystąpiono do renowacji i adaptacji na cele edukacyjno-kulturalne wielkiego pieca hutniczego z XIX wieku</strong> - poinformował rzecznik starosty Andrzej Pruś.

W wyniku realizacji projektu, muzeum ma rozszerzyć funkcje edukacyjne, ekspozycyjne i usługowe. "Planowana jest m.in. ekspozycja hutnictwa średniowiecznego z rekonstrukcją dymarki, rozbudowa wystawy paleontologicznej oraz ekspozycja historii motoryzacji, związana z dorobkiem dawnej Fabryki Samochodów Ciężarowych w Starachowicach" - powiedział Pruś.

W ramach działalności ekspozycyjnej projektuje się m.in. archeopark - rekonstrukcję starożytnej osady oraz obiektów związanych codziennym życiem dawnych mieszkańców regionu. W programie kulturalnym placówki zakłada się bogaty kalendarz imprez i konferencji naukowych.

Koszt inwestycji opiewa na ponad dwa mln euro. Zostanie ona zrealizowana do połowy 2010 roku dzięki Norweskiemu Mechanizmowi Finansowemu i Mechanizmowi Finansowemu Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Udział własny Starostwa Powiatowego uzupełniła dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Unikatowy w skali Europy starachowicki zakład wielkopiecowy powstał w 1841 r. i funkcjonował nieprzerwanie do końca lat 60. XX wieku. Muzeum Przyrody i Techniki "Ekomuzeum" im. Jana Pazdura utworzono w 2000 roku. Stanowi ono skansen technologiczny XIX- i XX-wiecznego hutnictwa. MCH

PAP - Nauka w Polsce

bsz/tot

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    EKG/ Wiceprezes PAN: Polska nie jest potęgą w IT; rodzynki nie świadczą o średniej

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Producent satelitów dołączył do hubu gamingowo-technologicznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera