<p>W poniedziałek 17 lipca wmurowano kamień węgielny pod budowę obserwatorium astronomicznego na górze Lubomir w Beskidzie Wyspowym. Uroczystość odbyła się w 70-rocznicę odkrycia komety przez miejscowego astronoma-amatora Władysława Lisa. </p>
Obserwatorium, którego budowa ma być zakończona w październiku 2007 roku, powstaje na miejscu stacji astronomicznej, którą hitlerowcy spalili 15 września 1944 roku.
Po I wojnie światowej teren na placówkę naukową na szczycie leżącym nieopodal wsi Węglówka przekazał książę Kazimierz Lubomirski. Na jego cześć później szczyt nazwano Lubomir (wcześniej nosił nazwę Przygoleź). Obserwatorium otwarto w 1922 roku.
Polacy podczas obserwacji nieba w obserwatorium na Lubomirze odkryli dwie komety - 3 kwietnia 1925 roku Lucjan Orkisz (na poniedziałkowej uroczystości była jego siostrzenica, Aleksandra Antoszewska) i 17 lipca 1936 r. Władysław Lis.RCZ
PAP - Nauka w Polsce
pav
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.