<p>Świnka o imieniu George jest pierwszym zwierzęciem uzyskanym nową metodą klonowania, która wykorzystuje połówkę komórki jajowej - informuje serwis internetowy "New Scientist". </p>
Jak zapewniają duńscy naukowcy, autorzy metody określanej jako "klonowanie ręczne" ("handmade cloning"), sposób ten jest przynajmniej 2-3 razy wydajniejszy od dotychczas stosowanych procedur i ok. 10 razy tańszy.
Naukowcy z Duńskiego Instytutu Nauk Rolniczych w Tjele jako pierwsi zastosowali nową metodę klonowania: zamiast "wysysać" jądro, przepoławiają komórkę jajową na dwie części, z których jedna nie zawiera go wcale.
O tym, która połówka jest "pusta" badacze przekonują się wykonując barwienie chemiczne. Następnie przeprowadzają fuzję tej połówki z komórką przeznaczoną do klonowania. Tak uzyskują zygotę, którą pobudzają, by rozwinęła się w zarodek wszczepiany następnie do dróg rodnych wybranej samicy.
Więcej w Serwisie Naukowym PAP (nauka.pap.com.pl)
PAP - Nauka w Polsce, Joanna Morga
pav
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.