Święta wojna chrześcijan

<p><strong>Przed 900 laty zachodnią Europę zelektryzowało wezwanie do świętej wojny. Dziesiątki tysięcy ludzi opuściły domy i przemierzyły prawie cały znany podówczas świat, żeby wyrwać z rąk muzułmanów Jerozolimę.</strong> Angielski historyk <strong>Thomas Asbridge</strong> w książce&nbsp;<strong> &#8222;Pierwsza krucjata. Nowe spojrzenie&#8221;</strong>, wydanej właśnie po polsku przez wydawnictwo Rebis,&nbsp; rzuca nowe światło na złożone pobudki ludzi, którzy walczyli w imię Boga. Wyjaśnia, jak udało im się zwyciężyć i dlaczego ich czyny zmieniły bieg historii.</p>

Pierwsza krucjata (lata 1095-1099) była - jak pisze autor – „największą mobilizacją ludności od czasów upadku cesarstwa rzymskiego”. Na rzucone przez papieża Urbana II wezwanie do świętej wojny chrześcijan przeciw muzułmanom odpowiedziało około 100 tysięcy mężczyzn i kobiet, od rycerza po nędzarza.

 W drodze do Świętego Miasta krzyżowcy przez cztery lata zmagali się ze skrajnym wyczerpaniem i chorobami, a przy tym toczyli krwawe bitwy. Pokonali śmiertelnie groźną turecką jazdę i mimo niewyobrażalnych trudów, zdobyli niedostępną starożytną Antiochię. Latem, konając z pragnienia, niektórzy pili końską krew. Zimą, cierpiąc potworny głód, uciekali się do kanibalizmu.

Pod mury Jerozolimy dotarło niewielu. Niegdyś dumni rycerze dosiadali teraz osłów i wołów, lecz zaprawieni w boju i pewni, że "Bóg tak chce", zdobyli Święte Miasto. Dopuścili się jednak takich okrucieństw, że wśród muzułmanów pamięć o nich przetrwała wieki, a nienawiść przechodzi z pokolenia na pokolenie.

 „Owa tytaniczna wyprawa, zwana pierwszą krucjatą, stanowi punkt zwrotny w stosunkach między islamem a Zachodem. Nie była to pierwsza wojna między muzułmanami a chrześcijanami, lecz to w jej wyniku te dwie wielkie religie nabrały do siebie głęboko zakorzenionej urazy i i trwałej wrogości. Między XI a XIII wiekiem katolicka Europa i islam, ze ścierających się sporadycznie przeciwników, przedzierzgnęli się w zaprzysięgłych i nieprzejednanych wrogów, a bolesne wstrząsy wtórne tamtego potężnego trzęsienia ziemi odczuwane są do dziś” – pisze autor.      

 Warto dodać, że w czasie trzyletniej pracy nad książką Asbridge nie tylko przewertował setki dokumentów i opracowań, ale także sam przemierzył szlakiem pierwszej krucjaty z Antiochii do Jerozolimy blisko sześćset kilometrów.  

 Thomas Asbridge to wykładowca historii wczesnego średniowiecza na University of London i autorytet w dziedzinie wypraw krzyżowych. Jest autorem The Creation of the Principality of Antioch, 1098-1130 oraz współautorem Walter the Chancellor’s ‘The Antiochene Wars’.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Łucyk

reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera