<p>Twórcy i administratorzy serwisów internetowych powinni wprowadzić w życie zasady, które pozwolą uczynić stronę internetową bardziej przyjazną dla osób niepełnosprawnych. To wniosek z konferencji <strong>"Zwiększenie dostępności i użyteczności serwisów internetowych dla osób niepełnosprawnych",</strong> która odbyła się 29 czerwca w Warszawie.</p>
Konferencję prasową zorganizował Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
Katalog zasad opracowany został w oparciu o badanie, przeprowadzane od marca do maja br. wśród osób niepełnosprawnych przez Pentor Instytut Badania Opinii i Rynku S.A. na zlecenie PFRON. Jego celem było pokazanie, czy możliwości internetu są w takim samym stopniu dostępne dla osób niepełnosprawnych, jak dla osób pełnosprawnych.
Jak wyjaśnia Agnieszka Morysińska z Research International Pentor, z badania wynika, że korzystanie z usług bankowych lub załatwianie spraw urzędowych na odległość jest dla większości niepełnosprawnych niewykonalne bądź bardzo trudne. "Jeszcze gorzej jest z szukaniem informacji o możliwości pracy, o sprzęcie rehabilitacyjnym, leczeniu i pomocy dla osób niepełnosprawnych" - dodaje.
Ponad połowa osób niepełnosprawnych na pytanie - co ułatwiłoby im życie z niepełnosprawnością i powinno być refundowane w pierwszej kolejności - deklarowała, że byłby to komputer lub laptop. Badanie pokazało również, że komputer jest sprzętem pierwszej pomocy dla 62 proc. niesprawnych ruchowo, 50 proc. - słuchowo, 52 proc. - wzrokowo oraz 45 proc. niesprawnych intelektualnie.
Badanie przeprowadzone zostało w ramach realizacji projektu własnego PFRON "Infostart - badania dla przyjaznej administracji", dotyczącego potrzeb osób niepełnosprawnych w zakresie przekazywania informacji w formie elektronicznej. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.
"Sporządzona lista zasad dotyczących tworzenia stron przyjaznych dla osób niepełnosprawnych sprawi, że internet będzie w pełni demokratycznym medium" - mówi Tomasz Seroczyński z Media Run Group. Wśród najważniejszych wymienił zasadę separacji warstwy treści i prezentacji oraz zasadę semantycznego kodu HTML.
Inne zasady, które znalazły się w katalogu, to m.in. zasada unikania technologii Flash w elementach służących nawigacji i poruszaniu się w obrębie serwisu, zasada udostępnienia wyszukiwarki w treściach strony internetowej oraz mapy serwisu.
"Akapity powinny być krótkie, warto stosować listy, wyróżniać nagłówki oraz urozmaicać tekst elementami graficznymi. Wyzbyć należy się także zbędnych zabiegów stylistycznych i ozdobników" - podkreśla Seroczyński.
"My, jako instytucja, nie mamy możliwości wymuszenia stosowania tych zasad, możemy jedynie apelować o umożliwienie wszystkim obywatelom, także niepełnosprawnym, równego dostępu do internetu" - zaznacza dyrektor Wydziału Realizacji Programów PFRON Eugeniusz Wilczyński. SDD
PAP - Nauka w Polsce
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.