
<p><strong>Wegal – stop <span> </span>cynkowniczy, opracowany przez naukowców z Instytutu <a href="http://www.imn.gliwice.pl/imnpl.asp">Metali Nieżelaznych w Gliwicach</a> - doskonale chroni stalowe i żeliwne powierzchnie przed korozją.</strong> Zdobył już wiele cennych nagród. Jest "ekologiczny, materiało- i energooszczędny, plastyczny i estetyczny" - mówią o Wegalu jego twórcy. Stop ten nie ma w swoim składzie ołowiu, stosowanego dotychczas często w stopach cynkowniczych. "Obecnie ołów eliminuje się <span> </span>przede wszystkim ze względów ekologicznych, ponieważ jest bardzo toksyczny. Robi się to także ze względu na wygląd powłoki; dodanie ołowiu powoduje, że jej barwa jest znacznie ciemniejsza" - tłumaczy dr inż. Jan Wesołowski, kierujący zespołem naukowców.</p>
Polski stop, oprócz waloru ekologicznego, ma jeszcze wiele innych zalet. Pozwala zaoszczędzić cynk i wytworzyć powłoki o wysokich walorach estetycznych bez względu na gatunek cynkowanej stali. W składzie chemicznym oprócz aluminium, niklu i cyny zawiera również dodatek manganu, który nie występuje w innych rozwiązaniach na świecie.
Opatentowany przez gliwickich naukowców w lutym 2006 roku stop Wegal został nagrodzony na 54. Światowej Wystawie Innowacji, Badań Naukowych i Nowości Przemysłowych "Brussels Eureka" w 2005 roku, na Targach Innowacji Gospodarczych INTARG w Katowicach w 2004 roku, a także na giełdzie wynalazków w Warszawie w 2006 roku.
ZANURZANIE W KĄPIELI CYNKOWEJ
Cynkowanie to proces nanoszenia warstwy ochronnej na podłoże metalowe, najczęściej stalowe - na blachy, rury, konstrukcje stalowe, elementy podwozi pojazdów i in. Uzyskuje się je poprzez cynkowanie ogniowe (zanurzeniowe), natryskiwanie cieplne oraz cynkowanie termodyfuzyjne (szerardyzacja). W wyniku wysokiej temperatury dochodzi do reakcji cynku i żelaza, głównego składnika stali. Na powierzchni powstaje powłoka cynkowa odporna nie tylko na korozję, ale także na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie i erozję.
"Nowy stop cynku został stworzony na bazie cynku elektrolitycznego (uzyskanego z rudy siarczkowej przez przeprowadzenie siarczku cynku w siarczan cynku i poddanie go procesowi elektrolizy - PAP) i czterech dodatków stopowych - aluminium, niklu, manganu i cyny" - tłumaczy dr inż. Jan Wesołowski kierujący zespołem naukowców, którzy opracowali Wegal.
Dodatki stopowe (głównie w postaci zapraw) łączy się ze sobą w procesie topienia cynku w piecach elektrycznych tyglowych w temperaturze około 480-500 st. C.
Wegal został pomyślany jako stop służący do tzw. cynkowania jednostkowego (ogniowego, zanurzeniowego) wyrobów stalowych (w tym ze stali reaktywnych) i żeliwnych metodą suchą. "Oznacza to, że wyroby stalowe zanurzane są w kąpieli cynkowej na dość długi czas, do ok. 10 minut, w przeciwieństwie do tzw. metody ciągłej, w której cynkowanie przebiega w ciągu kilku sekund" - tłumaczy Wesołowski.
W procesie tym stosuje się wodne roztwory do odtłuszczania, trawienia i topnikowania, które przygotowują stalową powierzchnię do cynkowania, tzn. usuwają rdzę i inne zanieczyszczenia. Przed zasadniczym cynkowaniem wyroby są suszone.
POWŁOKI CIEŃSZE I MNIEJ TOKSYCZNE
Grubość powłok wegalowych, bez względu na gatunek cynkowanej stali, waha się od 60 do 120 mikrometrów i do 150 mikrometrów na obrzeżach cynkowanych wyrobów.
Do tej pory na stalach reaktywnych uzyskiwano powłoki o grubości od 200 do 400 mikrometrów. Polscy naukowcy uzyskali więc redukcję grubości powłoki na cynkowanej stali nawet do 70 procent. Technologia produkcji i nanoszenia nowych powłok pozwala na zmniejszenie zużycia cynku o około 20 procent. Oznacza to, że w procesie cynkowania na tonę wyrobów stalowych trzeba zużyć tylko do ok. 63 kg stopu.
Uzyskane powłoki są jasne, gładkie i błyszczące. Mają dobrą przyczepność dyfuzyjną (w wyniku której powstają stopowe warstwy pośrednie powłoki o korzystnej porównywalnej grubości), ciągłość oraz plastyczność.
Jak zaznacza Jan Wesołowski, wielką zaletą nowego stopu jest także obniżenie temperatury, w której nanoszony jest ten stop. W przypadku Wegala temperatura cynkowania waha się między 440 a 445 st.C. Do tej pory cynkowanie odbywało się w temperaturze wyższej o 10 st.C.
Obecnie Wegal produkowany jest w ZGH Bolesław SA w Bukownie. Rocznie zakład wytwarza około 10 tys. ton tego stopu.
PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.