
<p>W województwie łódzkim żyją 24 orły bieliki. To o dwa więcej niż w ubiegłym roku. Liczenie tych ptaków zakończyli właśnie ornitolodzy z <a href="http://www.uni.lodz.pl/portal/">Uniwersytetu Łódzkiego.</a> W trakcie tegorocznego liczenia ptaków, udało im się ustalić wiek najstarszego orła w regionie. Osiedlił się on w dolinie Bzury. "Z obrączki na nodze ptaka dowiedzieliśmy się, że przyleciał z Łotwy i w tym roku kończy 17 lat" - mówi ornitolog z UŁ dr Tomasz Janiszewski</p>
Mało kto wie, że jedno z orlich gniazd znajduje się w odległości zaledwie 11 kilometrów od Urzędu Miasta Łodzi - podkreśla "Dziennik Łódzki".
Zdaniem naukowców, w regionie łódzkim systematycznie przybywa bielików. Para, która przyleciała w tym roku, zagnieździła się w pobliżu Radomska. "Już rozpoczęły się lęgi" - mówi Janiszewski. "Pod koniec czerwca będziemy wiedzieli, ile orłów się wykluło. Teoretycznie powinny być po dwa młode w każdym gnieździe" - dodaje.
Jak informuje "Dziennik Łódzki", bieliki rzadko pozostają na stałe tam, gdzie przyszły na świat. Zwykle, w poszukiwaniu rewirów łownych i lęgowych, odlatują na tereny odległe o dziesiątki kilometrów od rodzinnego gniazda. MOW
PAP - Nauka w Polsce
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.