<p>Współczesna psychologia tworzy narzędzia precyzyjnego pomiaru cech osobowości, takich jak inteligencja lub temperament. <em>„Kandydaci na astronautów, kierowców, żołnierzy, strażników więziennych, sportowców przechodzą szczegółowe testy psychologiczne, uwzględniające także cechy temperamentu. Badania nad temperamentem pomagają więc w wyłonieniu właściwej kadry do niektórych zawodów”</em> – podkreśla <strong>psycholog prof. Jan Strelau, autor wydanej właśnie pracy „Temperament jako regulator zachowania. Z perspektywy półwiecza badań”. </strong></p>
„Temperament przejawia się od pierwszych dni życia. Już u niemowlęcia można ustalić cechy temperamentu na podstawie proporcji snu do czuwania, śmiechu do płaczu, siły głosu do jego słabości” – uważa prof. Strelau.
Jak można zmierzyć temperament? Najprościej mówiąc, należy uwzględnić takie cechy osobowości człowieka, jak szybkość i siłę reagowania na bodźce. „Temperament tym się różni od innych cech osobowości, że występuje już we wczesnym dzieciństwie i jest wspólny dla człowieka i zwierząt (także mysz, kot lub pies posiadają temperament). Pierwotnie zdeterminowany przez wrodzone mechanizmy fizjologiczne temperament podlega zmianom, zachodzącym pod wpływem dojrzewania (i starzenia się) oraz niektórych czynników środowiskowych" – pisze prof. Strelau.
Temperament nie zmienia się z dnia na dzień. „Dziecko, które jest zamknięte w sobie, przejawia cechy introwertyka, będzie przypuszczalnie introwertycznym staruszkiem. Ale bywa i tak, że cechy temperamentu się zmieniają – pod wpływem silnych ekstremalnych bodźców lub oddziaływań wychowawczych może dojść do radykalnej przemiany” – mówi autor książki.
Zdaniem autora, w wyniku oddziaływań wychowawczych można modyfikować temperament, np. redukować poziom lęku u introwertycznego dziecka. „Należy jednak robić to stopniowo, mieć szacunek dla tej cechy, którą dziecko przejawia, oswajać krok po kroku z nową sytuacją, gdyż w przeciwnym wypadku skutki działań mogą być odwrotne od zamierzonych” – wyjaśnia prof. Strelau.
W swojej książce autor przedstawia syntezę licznych i wielostronnych badań nad temperamentem, a także kwestionariusze psychometryczne, służące do pomiaru temperamentu. Omawia stworzoną przez siebie Regulacyjną Teorię Temperamentu (RTT), która głosi, że cechy temperamentu stanowią regulator (czyli modyfikują) relacji między sytuacją, a sposobem reagowania na nią.
Prezentuje także zastosowania RTT do wyjaśniania takich zagadnień, jak ekstremalny stres (na przykładzie badań nad skutkami psychologicznymi polskiej „powodzi stulecia” z 1997 roku) lub wypalenie zawodowe.
Prof. Jan Strelau to jeden z najbardziej cenionych polskich psychologów, pionier badań w zakresie psychologii różnic indywidualnych w Polsce, twórca tzw. Regulacyjnej Teorii Temperamentu. Za swoje osiągnięcia otrzymał w 2000 roku „polskiego Nobla” - nagrodę Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Jest wiceprezesem Polskiej Akademii Nauk i prorektorem Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
PAP – Nauka w Polsce, Szymon Łucyk
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.